DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
Vadí mi daně, auta nikoli. Na ulicích potkávám seniory, kteří jezdí se svou 30 let starou škodovkou a je v dokonalém stavu. Jiní jezdí s novým, ale bouraným fárem bez originálních zadních světel, s děravým výfukem a slabou brzdou. Přijde mi, že je důležitější zamezit podplácení u STK a policie a postihovat podvodníky v autobazerech, nežli zvyšovat tlak na nákup nových vozů.

LUDMILA MAREŠOVÁ
KESSELGRUBEROVÁ
středoškolská učitelka, Česká Třebová
Zchátralá, přestárlá auta a vůbec taková, která viditelně svědčí o malé péči majitelů, jistě nevidí na silnici rád nikdo, ať z důvodů ekologických nebo bezpečnostních. A pokud nemají rozum majitelé, má ho mít stát. Vypsání zmíněné daně se mi proto zdá být krokem rozumným. Jestli toto opatření povede k žádoucímu odstranění ojetin ze silnic, bude nejspíš záležet na její výšce.

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky
Kdybych měl mít něco proti ojetinám na silnicích, musel bych sám chodit pěšky. Zatím jsem si vždy kupoval auto z druhé ruky, někdy také ze třetí až páté. Nejdéle jsem měl Renault 19, vynikající automobil, který jsem s velkou lítostí prodal ve věku 23 let (myslím věk toho auta). Poslední půlrok jezdil s totálně prasklým výfukem, to byl nádherný zvuk evokující start formule 1. Teď mám téměř patnáctiletou Astru a jen čekám, kdy a zda se projeví oblíbené úsloví německých motoristů („Z každého auta se jednou stane Opel"). Obecně mám starší auta rád, mají charakter. Ale jednou… jednou si to nové auto opravdu koupím! :-)

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk
Právě jsem se vrátila z pobytu v Lucembursku. Ojeté auto prakticky nepotkáte, na parkovišti to vypadá jako na autosalonu a odlesky od vyleštěných aut vás oslňují. Samozřejmě by se mi to líbilo i u nás. Ale nacházíme se ve zcela jiné příjmové zóně, a proto mi ojetiny na silnicích nevadí. Vadí mi ale věčně špinavá auta vně i uvnitř a ještě víc bezohledný styl jízdy některých řidičů. Možná, že s drahým a naleštěným autem vzrůstá i takt a ohleduplnost řidičů!?

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad
Ojetiny, které prošly technickou kontrolou, mi na silnicích nevadí. Některé mají svůj půvab a při pohledu na ně zaplesá srdce nejednomu nadšenci. Vadí mi spíš některá nařízení a zákony schválené vládou. Schválení ekologické daně pro starší auta považuji za úspěšný lobbing automobilek, který nemá s ekologií nic společného. Dojde k dalšímu rozevření nůžek mezi chudými a bohatými a já se začínám bát, abychom jako ta stará auta nedopadli jednou i my. V tom lepším případě bychom platili daň za stáří, v tom horším budeme navrženi k ekologické likvidaci…

A co si myslíte vy? Napište svůj názor do diskuze.