DANIEL DOSTRAŠIL, správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.:
Zákon nebo obecní vyhláška, nejtěžší je vymahatelnost. Podniky zabývající se nočními zábavami mají své decibely už teď utěsněné mezi čtyřmi zdmi, ale jejich pár podnapilých hostů bude nadále při cestě domů prozpěvovat, ječet nebo mlátit do aut - policejní hodina sem, policejní hodina tam. Proto přeju hlavně provozovatelům a policii odvahu a důslednost při ochraně nočního klidu.

HANA CHVÁTILOVÁ, ředitelka ZUŠ Petra Ebena Žamberk:
Jsem skvělý spáč, problémy s nočním hlukem znám jen z vyprávění. Přesto si myslím, že vymezení nočního klidu je správné a jeho dodržování nutné. S výjimkami, které nejsou tak hojné - v Žamberku se jedná o několik akcí do roka a ještě záleží na směru proudění vzduchu. Horší je to s rozjařenými hosty vracejícími se z hospod a restaurací a s ryze soukromými akcemi u sousedů za plotem. Tam vyhláška moc nepomůže.

FRANTIŠEK TEICHMANN, středoškolský učitel biologie, Lanškroun:
Když jsem bydlel v centru Lanškrouna, dennodenně jsem řešil hluk z přilehlého baru, eventuálně řev opilců z ulice. Dodržování nočního klidu bohužel v těchto případech jde vymáhat jen těžko, obdobně jako když sousedé přes zeď slaví narozeniny nebo plní manželské povinnosti, nebo se pustí do akce kočky. Poctivě přiznávám, že většinou dodržuji trpělivou shovívavost, přece jen občas zpříjemníme hlukem soužití i my jim. Občasné veřejné kulturní akce pak snáším bez problémů, protože jen málokdy končí déle, než chodím spát.

PAVEL STRNAD, ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky:
Především každé město nebo obec musí nově mít obecně závaznou vyhlášku, kde jsou vyjmenovány všechny akce přes desátou hodinu večerní včetně alespoň přibližného termínu. Jako pořadatel jsem neměl (a doufám mít nebudu) s hlukem v době nočního klidu problémy. Za prvé těch akcí není tak mnoho, za druhé každý rok roznáším před akcí lístečky do okolních schránek a prosím spoluobčany o toleranci. Funguje to a já sousedům touto cestou děkuji. Letos je potrápíme 1. a 15. července (Pasat.com a Artex), ostatní venkovní akce končí ve 22.00 hodin (např. Cihelna).

MAREK ŠNAJDAR, zdravotník a náčelník Spolku přátel vzduchoplavby Letohrad:
S hlučnými akcemi problém nemám, rád se jich účastním. Nejlépe, pokud je pořádá Spolek přátel vzduchoplavby nebo se odehrávají na dobroučském hřišti na Šejvě, tam je to moc pěkné…