DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské Ústí nad Orlicí

Pro mě je bohužel MDŽ spojeno s trapnými nástěnkami a obligátními rudými karafiáty. Větší význam přikládám Dni matek a Dni otců. Květinářství v březnu vydělat nedám.

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena Žamberk

Neočekávám ji. Ale protože čas už trochu odvál rudý nános z tohoto svátku, asi by mě i potěšila. Jen jako připomenutí onoho ženství a kupy starostí, která nám z toho plyne.

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici Králíky

Vždy 8. března máme doma takovou tradici koupím manželce rudé karafiáty, celý den jí říkám „soudružko Strnadová" a večer se jdu trochu opít. V tom tedy minulý režim nekopíruji, protože za bolševika se na MDŽ nezřízeně pilo už od rána. Prostě máme ten svátek hluboko propojený se socialistickým pokrytectvím a jinak než s humorem to brát neumíme. Nicméně boj za práva žen, který stál na začátku tohoto dne, beru vážně. Stále jsou oblasti, kde ženy nemají rovnoprávné postavení (např. mzdy). Věděli jste, že ještě v r. 1989 neměly ženy volební právo v části jedné z nejvyspělejších zemí světa? Opravdu, v malém kantonu ve Švýcarsku! A že v jedné údajně vyspělé a prý civilizované středoevropské zemi mluví její prezident v souvislosti se ženami o „přeříznutí"? To snad ani není pravda!! Tak na zdraví…

MAREK ŠNAJDAR
zdravotník a náčelník Spolku přátel vzduchoplavby Letohrad

Ženy si za to, jak dělají nám mužům život krásný a smysluplný, jistě zaslouží poděkování. Zaslouží si ho velmi často. A třeba formou daru květiny. I 8. březen je jistě pro takový dar také vhodným dnem, ale určitě bude dobře, když nezůstane celý rok jen u něho.