DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.

Letošní rok mě v kině mile překvapila Fantastická zvířata, z vážnějších filmů pak Hra peněz. Úplným nezdarem u mě skončila romantická Než jsem tě poznala, která prezentuje euthanazii jako přijatelné východisko z obtížné životní situace mladého člověka. O Vánocích si určitě pustíme Lásku nebeskou a těšíme se i na štědrovečerní pohádku na ČT.

FRANTIŠEK TEICHMANN
středoškolský učitel biologie, Lanškroun

Můj film roku nadchl diváky i kritiky už loni, ale já Marťana viděl až letos na podzim. Jen málokterý snímek dokáže zprostředkovat tak strhující zápas o holý život. Snad jen oskarový Revenant. O Vánocích se těším na vůni svařáku, kapra, cukroví a lyžařských vosků, ale televizi oželím. Sem tam nějaká pohádka je fajn, že bych však musel po padesáté vidět Tři oříšky pro Popelku, to vážně ne. Ale přiznávám, že výstava na saském zámku Moritzburg, kde se slavný film natáčel, pobaví, dojme a domů pojedete s pocitem hrdosti na to, že jste Češi.

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky

Krásných filmů bylo letos možná méně, než by si člověk přál, zvlášť u českých mnohokrát oči bolely… Co se mi líbilo: Revenant, Tajní vojáci z Benghází, Dánská dívka, Deadpool, Komorná, Božská Florence, Sully: Zázrak na řece Hudson. Mám rád záznamy oper, koncertů a baletů, které promítáme. Z českých filmů Učitelka a teď Anděl Páně 2, ten je pro pokladnu kina úplné požehnání:-) O Vánocích se neobejdu bez knížky a postele, klidně zvlášť, ale nejlépe dohromady. Ještě abych koukal na filmy v televizi vždyť se ptáte promítače!

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk

Přestože nepatřím do hlavního proudu filmových diváků, letos mám jasného favorita z filmů pro všechny. Teorie tygra. Viděla jsem třikrát, poslala na něj desítky známých a klidně bych si ho dala dnes ještě jednou. Má všechno. Humor i poetiku, nadsázku i pravdivost, radost i smutek. Plus výborné filmařské atributy umocněné skvělými hereckými výkony. A Vánoce? Z téměř stejných důvodů milujeme s rodinou Anděla páně I. A tak přeji andělské vánoce všem kolegům z poroty a především všem čtenářům!

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad

Letos jsem se náramně uvolnil a pobavil u filmu Teorie tygra. K filmům, které mě dostaly, bezesporu patří Interstellar a Atlas mraků. Moc se těším na film Příchozí, který právě běhá v kinech. Svými výkony mne okouzlili Jack Nicholson a Morgan Freeman v komedii Než si pro nás přijde. Vánoční čas si neumím představit bez starších pohádek, komedií Marie Poledňákové a bez Mrazíka, který mne ani po letech nepřestal bavit.

A co vy? Diskutujte!