DANIEL
 DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
Nemyslím si, že by u nás mělo smysl spořit na celá desetiletí dopředu. Hodnota peněz se moc rychle mění. Ale vyplatí se zvyšovat svou hodnotu na trhu práce. Průběžně se vzdělávat, sledovat trendy, stále získávat nové zkušenosti, nebát se změn. Snad se nám pak podaří dosáhnout toho, že stáří bude váženo.

FRANTIŠEK TEICHMANN

středoškolský učitel biologie, Lanškroun
Za klíčové z hlediska spoření považuji nastavení životního stylu na šetrný a ekologický program. Mám také ověřené, že z každého, i nízkého platu, se dá ušetřit. Spořím proto dlouhodobě na několika frontách. Od sedmadvaceti třeba na důchod. Pak tím, že jsme si pořídili se ženou vlastní byt. Loni jsme koupili pozemek a postupně na něm budeme své finanční úspory a fyzický fond transformovat na ekologický dům. Nicméně se snažíme žít dneškem, a ne tím, co bude za pět nebo třicet let, a tak poměrně dost peněz každoročně utratíme za cestování a sport.

PAVEL 
STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky
Na zadní vrátka myslím průměrně, občas promažu panty nebo něco přihodím na prkno… Penzijní spoření samozřejmě mám, vlastní nemovitost také (v důchodu se dá prodat a koupit menší) plus něco málo naspořeno. Však zatím nekončím, vždyť mi není skoro ještě ani padesát! Nedávno nějaký finančník říkal, že by člověk měl mít do důchodu našetřeny tři miliony korun. Hm. To asi nezvládnu. Ale mám dvě hodné děti a umíme být skromní, když na to přijde. Zatím na to přišlo často. Ale co, hlavní je zdraví, to ostatní zvládneme.

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk
Spořivost mám v genech. Prarodiče prožili dvě světové války, celý život podnikali a šetřili. Třikrát přišli o peníze a doplatili i se svými dětmi na nálepku živnostníků. Přesto mi předali smysl pro spořivost a uvážlivé hospodaření. Myslím na zadní vrátka už dlouho a blíží se čas, kdy je se vstupem do důchodu začnu otvírat.

MARTIN 
VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad
Na zadní vrátka 
by měl asi myslet každý. V současné době je obrovské množství možností, jak naložit s úsporami. Všechny bankovní domy, pojišťovny a spořitelny se snaží, jak mohou, aby nalákaly na své, zaručeně nejlepší a nejvýhodnější produkty. Rozeznat upřímnost od vychytralé lichvy je stále složitější. Žijeme v nejisté době. Jedinou jistotou je přítomnost - tady a teď. Otázkou tedy zůstává, jestli není nejlepší to osvědčené babičkovské – všechno pod slamník…