DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.
Na Slovensku už to tak mají a výsledkem je i to, že Banskobystrický kraj má za hejtmana fašistu, který je v konfliktu s radou kraje, a ten je tak celý „zaseknutý" až do dalších voleb. No ale na druhou stranu, lidé chtějí rozhodovat, ne o programech, ale i o tom, kdo k nim bude mluvit při rozsvícení stromků, otevírání festivalů, uzavírání sňatků. Takže by se dala očekávat vyšší volební účast.
Celkově nejde ani tak o systém voleb v ČR. To, co potřebujeme, je větší občanské zapojení, hlubší komunitní život a odpovědnější rozhodování. Ne lepší volební systém, ale lepšího voliče.

LUDMILA MAREŠOVÁ KESSELGRUBEROVÁ
středoškolská učitelka, Česká Třebová
Aktivity pana prezidenta ve mně obvykle nebudí přílišnou důvěru. Za prosazováním tohoto projevu přímé demokracie cítím populistický úmysl, vždyť manipulovat určitými skupinami voličů Miloš Zeman skutečně umí.

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky
Situace se opakuje, opět je navrhována přímá volba starostů a hejtmanů bez toho, aniž by bylo řečeno, kdy a hlavně jak se změní desítky zákonů a dalších legislativních norem, které s tím souvisí. Komu bude takový starosta odpovědný? Kdo ho bude případně odvolávat? Budou i nadále existovat obecní a městské rady? Jak se budou volit – také přímo? Nepřímo? To znamená, že budou dvoje volby vedle sebe – starosty a zastupitelů? Atd., atd. Na první pohled tedy populární až populistický návrh, který využívá vzedmutou vlnu požadavků na přímou demokracii (aniž bychom s ní měli valné zkušenosti), na druhý a další pohledy mnoho otázek bez odpovědí. To už mi připadá zajímavější teoreticky se zamýšlet nad většinovým systémem…

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk
Naše demokracie je stále ještě křehká a my jako voliči mnohdy nezralí. Na volbě prezidenta republiky se to jasně prokázalo. Nerada bych měla hejtmana i starostu, za kterého bych se musela často stydět a každého jeho veřejného projevu se dopředu obávat!

MARTIN VÍDENSKÝ
vlakvedoucí osobních vlaků, básník, Letohrad
S tímto návrhem prezidenta Miloše Zemana bych v podstatě souhlasil. V těchto funkcích by měli být vítězové voleb, a ne figury vzešlé z podivných zákulisních šachových partií. Dodávám však, že bude nutné provést úpravy v zákoně o obcích (vymezení pravomocí starosty, rady a obecního zastupitelstva). Dojde-li k těmto úpravám, myslím, že výše zmíněný návrh prezidenta Miloše Zemana bude mít smysl i šanci.