Rozsáhlými opuštěnými halami procházeli i mnozí bývalí zaměstnanci Perly. Pro některé, jak sami přiznali, to byl hodně emotivní zážitek. „Měl jsem možnost mluvit s lidmi, kteří tu dřív pracovali. A oni mi řekli, že se sem bojí přijít. Bojí se vidět prázdné a třeba i polorozpadlé haly. Přesvědčoval jsem je, ať přijdou, že se jim budeme snažit ukázat Perlu v trochu jiném světle, nastínit její možnou budoucnost. Na lidech, kteří tu byli dřív zaměstnáni a viděli Perlu dnes, byly často patrné emoce. Já jsem poznal tyto prostory už jako prázdné a připadly mi strašně podnětné. Neuvědomil jsem si, jak je můj pohled vlastně pokřivený. To mi došlo, až když jsem viděl fotky těchto hal, když byly plné strojů. A pochopil jsem asi i pocity těch, kdo tu třeba třicet let pracovali a pak najednou museli rozmontovat funkční stoje, protože někdo řekl, že už se nemůže dál vyrábět. Potom jejich emoce chápu, chápu třeba i určitou jejich zlost," svěřil se Robert Osman, který moderoval multioborovou konferenci, jež byla součástí celodenního programu.

Důležitá je iniciativa, ale také trpělivost

Jedním z bývalých „perláků" byl i známý divadelník Saša Gregar, který v sobotu večer přednesl v improvizovaném divadle v jedné z hal pohádku O smutné továrně Radovana Lipuse. „Pro mě je to velmi příjemné setkání s místem, kde jsem byl naposled před třiceti lety. Sám jsem tu deset let působil pracovně, dnes jsem zjistil, že je moje pracoviště zbourané. Jsem rád, že jsem u téhle akce, která se zabývá tím, co vlastně dál s takovýmto industriálním pro- storem.V Hradci Králové, kde jsem působil, jsem byl u podobného problému. Tam byla textilka Vertex, která byla po roce devadesát prázdná, vybydlená a řešilo se, co s ní dělat. Měli jsme šťastný nápad, že objekt koupila radnice a udělala z něho knihovnu. Koupila ho v roce 2003 za třicet milionů, ale pak sháněla dalších dvě stě, aby z něho mohla udělat úplně suprovou knihovnu, která ovšem byla otevřena teprve loni. Je to samozřejmě trochu jiná situace než v Ústí. Prostory bývalé Perly jsou obrovsky rozsáhlé. Lidé by měli začít přemýšlet o tom, co s nimi. Nejdůležitější je iniciativa. A ta tu je. Chce to ovšem taky trpělivost, proto jsem mluvil o Hradci, kde to trvalo deset let," prohlásil.

Bude Perla zásadním tématem voleb?

„To množství lidí, které sem našlo cestu, je pro nás příjemné překvapení, pro mě osobně až šok. Lidé si přišli nejen Perlu prohlédnout, byli na komentované prohlídce, na konferenci bylo plno, úspěšný byl i doprovodný program. Pro mě je to důkaz toho, že stojí za to o tento areál usilovat, investovat do něho dál energii, peníze, cokoliv. Samozřejmě to nebude hned. Může to být i dvacet let. Ale chtěl bych, aby se pak dalo říci, že máme druhé nebo rozšířené centrum města, kam třeba budu moci vzít své kamarády z vysoké školy, když je do Ústí pozvu. Náměty určitě jsou. Osobně jsem hodně zvědavý na to, jak dopadne soutěž na využití areálu vypsaná městem. A budu doufat, že se téma Perly stane jedním ze zásadních témat komunálních voleb v Ústí za rok," řekl Orlickému deníku bezprostředně po skončení akce Petr Kulhavý z pořádajícího spolku.