„Konečně přejdeme silnici v klidu. To je nesnesitelné, jak tady někteří šoféři jezdí rychle. Máme strach o své děti,“ říká starší žena, která se snaží přejít pětatřicítku v Hru-šové.

Vesnice má tu smůlu, že ji protíná hlavní tah, kudy denně projedou tisíce aut. Někteří řidiči si tady s rychlostí hlavu nelámou a obcí doslova proletí. „Především tranzitní doprava je u nás velký problém. Řidiči nákladních aut jezdí přes vesnici hodně rychle, jenže pak není možné silnici přejít,“ potvrzuje hrušovský starosta Josef Fendrych.

Situace ve vesnici se ovšem mění, a to díky novým zpomalovacím ostrůvkům, přechodu a místům pro přecházení. „Projektová dokumentace řeší komplexně průtah obcí Hrušová z hlediska realizace opatření ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu a chodců na silnici I/35. Na změnách se podílí také samotná obec, která zajišťuje chodníky, přechod a místa pro přecházení i nasvícení přechodu,“ sdělila Nina Ledvinová, tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR. O úpravy na průtahu žádala delší dobu samotná obec.

Změny vítá také policie, která tady velmi často měří rychlost. „V Hrušové je komunikace velmi frekventovaná. Vítáme každé úpravy, které zvýší bezpečnost přecházejících chodců. Ostrůvky jsou jedním z těchto opatření. Dalším je zvýšený dohled dopravních policistů,“ uvedla Hana Kaizarová, mluvčí policie v Pardubickém kraji.

Ilustrační foto.
Na co kam: Park večer rozezní zvuk violoncell

Doufají, že v obci bude více klidu

Zatímco vloni řešila policie v Hrušové čtyři nehody, letos ještě zatím ani jednu. A místní doufají, že díky ostrůvkům budou mít větší klid. „Věřím tomu, že úpravy na silnici nám pomohou,“ uzavírá starosta Josef Fendrych.   (ik)