Na Orlickoústecku společný zpěv koled propojí Českou Třebovou, Žamberk, Helvíkovice, Lukavici, Brandýs nad Orlicí, České Heřmanice, Sopotnici, Černovír, Mladkov, Libchavy, Vysoké Mýto, Lichkov, Dolní Čermnou, Králíky a Ústí nad Orlicí, které se přihlásilo ve středu. Za váš zájem a nadšení děkujeme, vážíme si toho! Díky vám bude sbor z Orlickoústecka patřit k největším v republice stejně jako loni, kdy koledy zněly na jedenácti místech.

Mezi zpívajícími budou zkušení organizátoři, ale odbude se i několik premiér. Vezměme ale naše účastníky hezky podle abecedy. Brandýs nad Orlicí se připojí podruhé. Podle starosty Petra Řeháka u toho nebudou chybět místní hlavní tahouni – akční senioři z klubu důchodců. Doprovodí je místní hudebníci a pozváni byli i členové pěveckého sboru Žerotín. Zpívat se bude stejně jako loni na náměstí Komenského.
Mírná nervozita z premiéry panuje v Černovíru u Ústí nad Orlicí, kde bude zpívání v režii Českého červeného kříže. „Plánovali jsme to jako takové sousedské rodinné setkání, ale teď už si tím nejsem jistá," svěřila se Marie Diblíková. Lidé v Černovíru se totiž setkávají rádi, což naposledy dokázali při rozsvícení vánočního stromu. Pokud ale nezbyde svařák a punč na všechny, určitě to pořadatelům zpěváci odpustí. Ruku k dílu slíbili přiložit i místní osadní výbor a hasiči. Hudební doprovod před hospodou U Bobše zajistí místní hudebníci.

Koledy budou ve středu 10. prosince znít také na návsi u stromečku v Českých Heřmanicích. „Včera jsme napekli asi sto perníčků, každý dostane perníček v celofánu na památku," prozradila hlavní organizátorka Iva Kučerová. Loni si účastníci připnuli zalaminované vánoční ozdoby s logem Česko zpívá koledy. Chybět nebude grog a čaj i malé občerstvení.
Podruhé bude s regionálním Deníkem zpívat Česká Třebová. Na Starém náměstí pod krásným vánočním stromem se Třebováci budou moci „opřít" o sbor gymnázia, který přijdou podpořit i zpěváci ze sborů Kajetánek a Bendl. Už od 17 hodin budou v přízemí radnice připraveny rukodělné dílničky, po společném zpívání koled bude náměstím znít ještě reprodukovaná hudba, občerstvení zajistí místní hasiči. Zpěvníčky jsou k vyzvednutí v informačním centru.
Do dalších míst nahlédneme v pátečním Orlickém deníku!

Píšete nám

„Jsem si vědom, že naše obec již nepatří do okresu Ústí nad Orlicí, ale valná většina obyvatel stále odebírá Orlický deník a rádi si přečtou něco o své obci. Chtěl bych Vás požádat o zveřejnění článku týkajícího se projektu Česko zpívá koledy. Obec Sloupnice se letos poprvé zapojila do projektu Česko zpívá koledy. Několik nadšených žen ve spolupráci s obcí se dalo dohromady a organizují přípravy na tuto akci. Menší generálka proběhla při slavnostním rozsvěcení stromků v pondělí. Počasí sice nepřálo, ale vystoupení dětí z mateřské a základní školy rozehřálo příchozí návštěvníky. Na závěr došlo i na část koled, které se budou zpívat po celé republice. V záloze si nechávají i další koledy, které zazpívají až 10. prosince. Ve Sloupnici se bude zpívat u stromečku a u jesliček před restaurací U Labutě. Teplé nápoje budou samozřejmě připraveny. Počasí objednané sice není, ale věříme, že se ve Sloupnici najde hodně lidí, kteří si budou chtít zpříjemnit předvánoční náladu."
Josef Škeřík, starosta

Zavzpomínejte na zajímavosti loňského ročníku zpívání

Orlickoústecko – Ohlédnutí za zajímavostmi loňského ročníku projektu Česko zpívá koledy. Zpívalo s námi na 1800 lidí na jedenácti místech.
• V Lichkově mohli účastníci přispět na sbírku SDH Lichkov určenou pro Michala Čermáka z Dolní Moravy, který je postižen dětskou mozkovou obrnou a nutně potřebuje nový mechanický invalidní vozík.
• V Mladkově koledníci zpívali pod nejvyšším živým vánočním stromem ČR, který bude zapsán do České knihy rekordů. Organizátorky z klubu Babinec z Mladkova napekly cukroví, alko i nealko punče se vypilo 30 litrů. Kromě koled z rozhlasu zpěváci zpívali dalších 17 koled!
• Premiéru v České Třebové provázel bohatý doprovodný program: rukodělné dílny a ohňová show, nechybělo občerstvení. Koledníci se mohli „opřít" o sbor Gymnázia Česká Třebová.
• Podruhé se lidé sešli v Českých Heřmanicích. Jako upomínku na zpívání si odnesli milý dárek: organizátoři zalaminovali propagační vánoční ozdoby, které příchozím připínali na kabáty.
• Ve Vysokém Mýtě měli pátek 13. už ve středu. Službu vypovědělo ozvučení náměstí. Nakonec ale vše dopadlo na jedničku a ve Vysokém Mýtě se sešlo zřejmě nejvíc koledníků – bylo jich 300 až 350! I když akce dala organizátorkám z Mikáda zabrat, už prý začaly přemýšlet, jak to bude příští rok.
• Zatímco se všude rozléval horký čaj, punč, svařák nebo grog, v Žamberku lidi zvali na pivo. Akce se totiž konala v sále Pivovaru Kanec. Zájemci si mohli pivovar prohlédnout a děti nadchla tamní výstava medvídků. V Žamberku naši spolupracovníci pořizovali nejen fotografie, vzniklo i video, které krásně zachycuje atmosféru v sále pivovaru. Ke zhlédnutí je na YouTube, do vyhledávače stačí zadat Česko zpívá koledy Žamberk.
• V Lanškrouně farář Zbigniew Czendlik koledníkům připravil svařák, který jim osobně čepoval i roznášel. Nečekanou tečku mělo zpívání koled pro Jakuba, který 11. 12. 2013 slavil desáté narozeniny. „Hodně štěstí, zdraví" mu zazpíval celý sbor koledníků.
• K projektu Česko zpívá koledy se na poslední chvíli připojilo i nejmenší město okresu – Brandýs nad Orlicí. Zpěváky doprovodili harmonikář a trumpetista. Děti ze základní školy účastníkům přinesly svíčky, aby dobře viděli na texty koled.
• Za doprovodu harmoniky se zpívalo i v Helvíkovicích. Účastníci si slíbili, že se příští rok sejdou znovu.
• V Sopotnici zazněly i další známé písničky a koledy: Rolničky, rolničky, Purpura, Já bych rád k Betlému, Veselé vánoční hody.
• V Lukavici zpívání koled následovalo po rozsvícení vánočního stromu. Příchozí mohli ochutnat dobroty jako žloutkové věnečky nebo langoše.