V oblasti turistiky zažívá region pod Orlickými horami v posledních letech velký rozkvět. Zatímco domácí turisté proudí do nejrůznějších koutů Orlickoústecka v hojném počtu, těch zahraničních zatím příliš není. Další projekty, zejména pak unikátní síť moderních cyklostezek, mohou tuto situaci brzy změnit.
Otevřou druhou část cyklostezek
S ohromným zájmem turistů se setkala „stavba desetiletí“, cyklostezky, které v první etapě svého vzniku spojily Ústí nad Orlicí s Letohradem. „Domnívám se, že cyklostezky a unikátní bruslařské dráhy, které v České republice v tomto provedení nemají konkurenci, jsou opravdu velkým poutačem pro návštěvníky regionu. Už první monitoringy na cyklostezkách vykázaly opravdu vysoká čísla, za jediný vydařený víkend to bylo každý den okolo dvou a půl tisíce lidí,“ připomněla úspěšný začátek projektu jeho manažerka Renata Šedová a pokračovala: „Další příliv lidí k nám si slibujeme díky otevření druhého úseku, jenž rozšíří stávající délku trasy na třicet kilometrů a jehož uvedení do provozu plánujeme na 18. dubna. Vzniknou i další objekty, které budou vystupovat pod společnou značkou aktivní turistiky. Snažíme se průběžně doplňovat infrastrukturu, protože je jasné, že tento typ turistů klasické hotely příliš nevyhledává.“
Region Orlicko–Třebovsko je ve svých plánech ambiciózní, už teď zpracovává dokumentaci pro stavební povolení, které by mělo v budoucnu umožnit protažení úseku na Bezpráví až do Chocně. Uvažuje se také o cyklostezce vedoucí až na Potštejn.
Úspěch cyklostezek ovšem neznamená, že by na Orlickoústecku nebylo už dále o co „zavadit“. Zcela jedinečnou oblast představuje třeba rozsáhlá síť prvorepublikového opevnění, kterou návštěvníci najdou takřka podél celé hraniční linie.
Muzea, bunkry, rozhledny, hrady
Například jeden z klenotů československých bunkrů, tvrz Bouda, navštívilo jen za loňský rok přes třináct tisícovek turistů. Za necelý měsíc otevře vchodový objekt nedaleko Těchonína opět své brány a pro příchozí je připraveno několik novinek, jak potvrdil Deníku správce objektu Jiří Dibelka: „Uplynulá sezona o něco předčila tu předchozí, i když mezi úplně nejlepší také nepatřila. Na letošek chystáme zcela nově řešenou vstupní část muzea v místě vchodového objektu, za výrazné finanční podpory Pardubického kraje jsme vybudovali novou krytou pokladnu, která bude návštěvníkům volně přístupná a budou ji moci využít i v případě nepřízně počasí. Vzniknou také nové informační panely s velkým množstvím informací. Kdybychom vše nashromáždili pouze do podzemí, tak by se prohlídky neúměrně prodlužovaly.“
Zájem o prvorepublikové období ani po sedmdesáti letech neochabuje, kromě fandů, kteří měli často příbuzné přímo mezi mobilizovanými vojáky, navštěvují objekty celkem hojně také cizinci. „Spousta lidí od nás má k opevnění osobní vztah, ti ze zahraničí zase obdivují úroveň a kvalitu celého systému. Nejvíce jich k nám přijíždí pochopitelně z Polska, hodně je také Němců. Převapivý je vysoký počet Holanďanů a také Rusů, napočítali jsme několik desítek Francouzů, pro které je zajímavé především srovnání s mnohem větším komplexem Maginotovy linie, podle níž československé opevnění vznikalo,“ dodal ještě Jiří Dibelka.
Orlickoústecký region má bohatou tradici rovněž v oblasti nejrůznějších řemesel a díky letohradskému Muzeu řemesel , jež sídlí v budově historické sýpky z roku 1750, nabízí na ploše sedmi set dvaceti metrů čtverečných čtyřicet expozic zaměřených na řemesla a nemá tak v republikovém měřítku konkurenci. Současné expozice nabízejí ucelený obraz o řemeslech, nejčastěji z počátku dvacátého století, ve věrohodně vybavených dílnách. Ve třech patrech muzea najdete například unikátní a kompletně vybavenou paramentářskou dílnu, exponáty přibližující život na vesnici, rozsáhlou expozici o sedlácích či mlynářích, nechybí ani zajímavá část věnovaná hasičům včetně originálního hasičského vozu z roku 1902.
Z celé řady muzeí zaujme návštěvníky také to českotřebovské, které v loňském roce uvedlo do provozu zrekonstruovanou chaloupku Maxe Švabiského na Kozlově. V kombinaci s rozhlednou přilákala hned v premiérové sezoně hodně návštěvníků, což potvrdila také ředitelka muzea Jana Voleská: „Návštěvnost byla velká a mile nás překvapila hlavně proto, že mezi lidmi, kteří si přišli chaloupku Maxe Švabinského prohlédnout, nebyli pouze Českotřebováci a lidé z Orlickoústecka, ale také z řady dalších regionů celé republiky. Zahájení nové sezony pojme naše muzeum netradičně, na přelomu května a června se připojíme k festivalu muzejních nocí, pro návštěvníky bude připraven bohatý doprovodný program včetně netradičního osvětlení, hudby a několika překvapení. “
Na své si přijde opravdu každý
Pokračovat ve výčtu zajímavých míst Orlickoústecka není nijak obtížné. Na fandy historie čeká trojlístek hradů Žampach, Litice a Potštejn, v Brandýse nad Orlicí zase chystá místní občanské sdružení Brandýs ve světě na 6. září otevření unikátního labyrintu, který je věnován osobnosti Jana Amose Komenského.
Milovníci sportu mohou navštívit moderní areály mimo jiné v Ústí, Chocni či Žamberku, hodně jich určitě zavítá také do Pastvin. Zkrátka je z čeho vybírat…
(jp)