Dosud ho zastupovali Augustin Andrle za Úsvit a Jiří Junek za KDU-ČSL, oba z Vysokého Mýta. Jiří Junek už nekandidoval, stejně tak Augustin Andrle, ten však politiku opustit nechce. „Jsem nemocný a léčím se. Věřím, že to stihnu do jara, protože chci na podzim kandidovat do senátu za oblast Chrudim,“ uvedl Andrle.

Czendlika potěšily mladé tváře

Orlickoústecko - Výsledek voleb vnímá lanškrounský farář Zbigniew Czendlik jako konec tradičních politických stran: „Někteří by už měli jít do politického důchodu. Když předseda strany, která prohraje, prohlásí, že se okresní a krajské výbory sejdou na jaře, to je tak hrozně pomalé. Jsem potěšen umístěním Pirátů. Viděl jsem nové mladé lidi a mám z toho radost, stejně jako z Dominika Feri.“

Volby na Orlickoústecku ve zkratce
Volební účast ve 115 městech a obcích Orlickoústecka činila 63,75 procent voličů. Pouze v pěti z nich ve volbách do Poslanecké sněmovny nezvítězilo hnutí ANO. V Kunvaldu vyhrála Česká pirátská strana. Piráti porazili ANO také v Sudislavi nad Orlicí. KDU-ČSL zvítězila nad ANO v Šedivci a Pastvinách. Starostové a nezávislí vyhráli ve Vraclavi.

V Týnišťku na Vysokomýtsku přišlo k volbám 80 ze 134 oprávněných voličů. Ti své hlasovací lístky vhazovali nikoli do plastové, ale dřevěné urny a i v Týnišťku jasně dominovalo hnutí Ano. Získalo 27,84 % hlasů, druhá tu skončila SPD Tomia Okamury (20,25 % ) a třetí byla Strana práv občanů (10,12 %).

V Lukavici se volilo v zasedací síni úřadu, a to do moderní dřevěné urny. K volbám ve vesnici, která má zlato z krajské soutěže Vesnice roku a stříbro z celorepublikového porovnání, přišlo 610 lidí a i tady byly volby zážitkem pro několik dětí, které vhodily hlas za své blízké. „Není tam vidět,“ zhodnotila jedna z dívek pohled do útrob urny. Pozitivně naladěná komise tu během pátku řešila i neplatný občanský průkaz jedné seniorky či nalezené klíče.