Přišli v páru

Dalším cílem akce pořádané tradičně ke svátku svatého Valentýna je upozornit na skutečnost, že dárců krve je stále nedostatek. Akce měla opět velký ohlas, čekárna odběrového centra byla plná nováčků i těch, kteří chodí nejcennější tekutinu na světě darovat pravidelně. A byly tu i páry, darovat nemocným či zraněným originální dárek – svoji krev – přišli společně Iveta Krátká a František Vychytil z Dolní Čermné. „Na odběrech jsem už asi po jedenácté, poprvé mě zlákal kamarád, který od nás chodí darovat krev, a vysvětlil mi výhody. Děláme to pro druhé," řekl Orlickému deníku František Vychytil. „Já jsem si pak řekla, proč nepomoct, krev je potřeba, a šla jsem do toho," přisvědčila Iveta Krátká. Pokud to jde, chodí darovat krev společně, na „valentýnském" odběru se však ocitli náhodou. Jinou akci ke svátku zamilovaných neplánovali.

Dobrý skutek

Naopak nováčkem mezi stálými dárci byl Pepa Markytán z Lanškrouna. „Chtěl jsem udělat dobrý skutek. Rozhodl jsem se sám od sebe. Mám dnes volno, žádný problém to nebyl, a pokud budou moji krev chtít, budu ji dávat i dál," konstatoval po odběru.
Až z Mladkova dorazili do ústecké nemocnice manželé Novákovi. Po letech přemýšlení se rozhodli, že do dárcovství půjdou, a zrovna se strefili do akce cílené i na prvodárce. „Neměli jsme tušení, že tu tahle akce dnes bude, je to čistě náhoda," svěřila se Karla Nováková. Ačkoliv ráno před úplně prvním počinem nemohla dospat, nečekaný nával v odběrovém centru ani zájem médií o vyhlášenou akci ji od rozhodnutí stát se dárcem neodradily. „Budeme chodit pravidelně, proto tu jsme. Po určitém počtu odběrů chceme také vyzkoušet plazmu. Naše motivace? Pomáhat druhým. Člověk nikdy neví, kdy to bude potřebovat sám," prohlásila. Ač se náhodou ocitli na valentýnské akci, svátek zamilovaných Novákovi slavit nebudou. Považují to za záležitost pro teenagery.