Pracovníci Záchranné stanice Pasíčka na Chrudimsku, jež se dravce s mnohačetnými zraněními ujala, nyní pátrá po jeho identitě.
Orel mořský je kriticky ohroženým druhem. Dravec zůstal po srážce s vlakem zaklíněný v přední části lokomotivy a urazil s ní několik desítek kilometrů. Kromě otevřené fraktury křídla utrpěl i vážná vnitřní zranění, jeho šance na přežití byla proto malá. Záchranná stanice přijala dravce ve čtvrtek, nyní o něm shromažďuje další údaje. O pomoc žádá ornitology z místa, kde orel mořský hnízdil, obrátila se také na Národní muzeum, pod nímž působí kroužkovací stanice. „Jedinec byl označen kroužky a jeho přesnou identitu nyní zjišťujeme. Vlastní kroužky nesou německé označení. V zájmu stanice je též získání informací, zdali se jednalo o jedince z hnízdního páru,“ uvedl〜 Josef Cach ze záchranné stanice Pasíčka. Konkrétní údaje z pozorování orla mořského u Semanína lze stanici sdělit například prostřednictvím e-mailové adresy pasicka@pasicka.cz.
Ke srážkám dravců s vlaky či vozidly může dojít. „Už se nám stalo, že nám přivezli obdobným způsobem zraněného výra,“ potvrdil Cach. Lidem, kteří najdou zraněného dravého ptáka nebo jiné zvíře z volné přírody radí, aby zavolali odbornou pomoc, např. právě stanici Pasíčka, a domluvili se na dalším postupu. „Vhodné je odchytit jej do bedny nebo pytle, umístit někam, kde neprochladne, zastavit případné krvácení a zavolat pomoc,“ dodal pracovník záchranné stanice.