Info na dveřích

„Protestu se zúčastní minimálně padesát procent lékařů. Ti absolvují informační seminář v Litomyšli, kde budou projednány návrhy pojišťoven na rok 2008, nová legislativa i aktuální odborné záležitosti, jako třeba informace o očkování proti chřipce nebo problematika posudkové služby. Akce je zároveň klasickým seminářem a zároveň protestem proti současné neochotě zdravotních pojišťoven vstoupit do rozumné cenové dohody,“ uvedl Bohumil Skála, předseda Sdružení praktických lékařů v okrese Ústí nad Orlicí.

Ve městech se podle něj zúčastní protestní akce skoro všichni lékaři, v některých vesnických obvodech se omezí protest jenom na hodinu. Někde se lékaři zaměří jen na akutní případy a jinak se budou věnovat administrativě. „V podstatě budou protestovat všichni lékaři. Pacienti naleznou v případě zavřených ordinací na dveřích informaci, kde budou ošetřeni. Bez ošetření nezůstanou,“ uvedl představitel lékařů v regionu.

Horká brambora

Lanškrounský lékař říká, že není příznivcem nátlakových akcí. „Současná vládní administrativa ale slibovala, že prioritou bude řešit některé problémy ve zdravotnictví. Výsledným efektem jsou však pouze nešťastné doplatky od pacientů, které nás možná postihnou víc, než nám pomůžou. Do jednání zatím ministerstvo nechce vstoupit, problém si přehazuje jako horkou bramboru. Připadáme si, že po letech začínáme jakoby znova. Měli bychom mít zabezpečené prostředky na standardní mzdu, ale i na obnovu ordinací,“ dodal Bohumil Skála.