Devětatřicetiletá Romka, která minulé pondělí porodila své dvanácté a třinácté dítě, se v pátek večer znovu objevila v porodnici pardubické nemocnice.

Utekla odtud v úterý ráno pouze v županu a policistům, kteří ji vyhledali až v Chlumci nad Cidlinou, vzkázala, že o své děti, dvojčata Samuela s Tomášem, zájem nemá a do porodnice se pro ně nevrátí. Pak ale nastala změna.

Podle našich informací se žena vrátila v pátek na oddělení s tím, že o děti bude pečovat a chce je do své péče.
„Zřejmě se jí to v hlavě rozleželo a své také mohl udělat zájem novinářů, kteří ji na základě zprávy Pardubického deníku v pátek kontaktovali. Vypadá v pořádku, ale psychicky na tom teď není zrovna nejlépe,“ konstatoval dobře informovaný zdroj.
„Miminka jsou stále v porodnici, matka k nim dochází. O děti jeví zájem,“ sdělila včera odpoledne tisková mluvčí Pardubické krajské nemocnice Alice Štrajtová Štefková.

Různé perličky

Jednání devětatřicetileté Romky vyvolalo spoustu reakcí. „Hlavně se teď netvařte, že je tato událost nějak mimořádná. O takových případech slýchávám už čtyřicet let. Jen byly okořeněny takovými perličkami, jako že matka musela honem domů udělat večeři,“ prohlásil v čtenářské debatě na webu Deníku Jaroslav Zahradník.

„Pokaždé, když jsem byla v porodnici se svým dítětem (dvakrát), tak jsem byla na pokoji s Romkou. Každá utekla a víte proč? Protože se bála, že jí ten její, když nebude hned doma, zahne s nějakou jinou,“ poznamenala diskutující s přezdívkou Štěpánka.

„To, že Romky odcházejí z porodnice již několik hodin po porodu bez dítěte, není nic nového. To je ale praxe posledních let. Dříve utíkaly také, nikdy však dítě v porodnici nenechaly, a to i v zimě! Tehdy byly asi vazby na dítě silnější. Také jsem slyšela, že musí být do 24 hodin doma, jinak jí může muž odejít za jinou. Nevím, jestli to tak je. Výmluvy jsou ale opravdu kuriózní. Od zemřelých příbuzných na Slovensku přes vyzvednutí sociálních dávek v určitou hodinu až po odlet letadla do Anglie,“ navázala na webu Deníku čtenářka podepsaná jako Milena.

Zahojit své ego

„Pracuji v porodnici jako porodní asistentka zhruba osmnáct let. Nikde se nepíše o tom, že své děti opouštějí po porodu i ,bílé matky’ a nejsou výjimkou. To, že matka po porodu zabije své dítě, to dělají i ,bílé matky’. Dokonce mají někdy rafinovanější způsoby a porodné seberou také. Náš sociální systém zneužívají i české rodiny, jenom to nechceme moc slyšet, protože se nám to nelíbí. Je to určitý adrenalin hledat článek o Romech, zapomenout na své mindráky a zahojit své ego. To jsou pouze fakta – dokonce je více bílých matek, které mají problém přijmout své dítě. Mají ze začátku jedinou výhodu. Naskočí psychiatr a donutí matku dítě přijmout. Co se však děje dál v rodině, je velmi skryté. Mám tím na mysli týrání, zneužívání, psychózy atd.,“ nechala se slyšet Daniela Rousová.

„Romové mají často lepší vztah ke svým dětem a hlavně ke svým rodičům než bílá populace. Že se o ně starají způsobem, který nás nadzvedne ze židle, s tím nesouvisí. Málokterá Romka by dala svoje dítě. Na to si rodinných vztahů příliš váží,“ vyjádřil se Jirka.