Kdy se budou obyvatelé moci vrátit do svých domovů, není prozatím jasné. Střecha je už opravená. A odklizené jsou i trosky z poničených bytů. Aktuálně dobíhá vysoušení bytových prostor a rozbíhá se jejich oprava. „Zateplení se bude realizovat později, zpracován je projekt na realizaci jader,“ upřesnila starostka Magdaléna Peterková.

Lidem, kteří neměli jinou možnost, pomohla najít náhradní bydlení, většinou v místních ubytovnách, českotřebovská radnice. Dva manželské páry získaly dočasný azyl v městském bytovém domě, tak zvaném Červeňáku. „S pejsky by je na ubytovnu nevzali, podmínky mají stejné jako ostatní nájemníci,“ uvedla starostka.

Do konce srpna rovněž běží veřejná sbírka, kterou radnice vyhlásila už dva dny po požáru. Koncem července bylo na kontě sbírky 276 tisíc korun. „Pevně věřím, že ještě finanční prostředky přibudou. Na společné schůzce s obyvateli poškozeného domu si přítomní odhlasovali, že peníze budou rozděleny na jejich soukromé účty podle podílu, kterým obyvatelé domu přispívají do fondu oprav,“ sdělila na dotaz Deníku Magdaléna Peterková.

Benefiční koncert v městském parku Javorka, na kterém vystoupily místní hudební skupiny Karolina a Ahasver, vynesl dalších třiadvacet tisíc korun. A slíbeným milionem na úhradu okamžitých následků a nepojistitelných nákladů přispěl i Pardubický kraj. „Poděkování patří všem, kteří jakýmkoliv způsobem pomohli či pomáhají obyvatelům z poškozeného domu,“ dodává starostka.

Požár vypukl v pondělí 3. června půl hodiny po poledni. Na střeše hořela izolace, kterou opravovali dělníci, což je s největší pravděpodobností příčinou neštěstí. Vyšetřování však dosud neskončilo.