Před budovou bývalého králického gymnázia si asi osmdesát účastníků poslechlo vzpomínky čtyř pamětníků.

Hesla, čtení z kroniky, hudba i výzvy


Bylo krátce před půl šestou večer, když se k misijnímu kříži před budovou bývalého gymnázia začali scházet první lidé. Ti, kteří si přišli připomenout hrůzy okupace. Myšlenka setkání přitom vznikla spontánně. „Řekla jsem si, že je to padesát let a nemělo by se to přejít,“ konstatovala Monika Hejkrlíková z týmu organizátorů setkání. Ti na svém kontě mají i červnovou demonstraci Milion chvilek pro demokracii.

O své vzpomínky se s přítomnými podělil bývalý starosta Králík a politik Anton Zima. Na vojnu nastoupil ve 22 letech 1. ledna 1968, a to do severočeského Bohosudova. Stal se spojařem. Zatímco jeho kolegy z posádky posléze okupanti přemístili do Nechranic, on zůstal. „Vymínili si, že mě si tam nechají,“ vzpomínal. V jednu chvíli mu šlo i o život, když vojáky nazval „špinavými okupanty“. „Opravdu jsem se tehdy bál,“ přiznal. Před zastřelením ho zachránil přicházející důstojník. „Dnes si všichni myslíme, že je to oukej a že svoboda není ohrožena. Já si myslím, že to není oukej, a prosím nás všechny, abychom si ji bránili. Aby se tohle už nikdy nestalo,“ vyzval na závěr všechny přítomné.

O své vzpomínky se podělil i 87letý bývalý atletický trenér Miroslav Kváč, který coby zástupce velitele tankového pluku v Čáslavi zabránil mj. okupantům dostat se do muničního skladu Adamov. O rok později musel armádu opustit.

Zazněly i vzpomínky z městské kroniky a z úst Moniky Hejkrlíkové pak příběh Jany Dostálové, která pracovala na tamní celnici. Krušnou dobu zažil i Jiří Souček. „To si neumíte představit, co to bylo za strašnou dobu,“ vzpomínal místní učitel. S podobně naladěnými kolegy se tehdy snažili proti okupantům bojovat. „Popsali jsme město hesly, protože jsme si říkali, že je potřeba ukázat, na které straně stojíme,“ vzpomínal. I on sám si prožil chvíle strachu, když na ně mezi Lichkovem a Mladkovem polský tank mířil nabitou hlavní. „Bylo nám všelijak, ale přežili jsme to,“ shrnul.

Vzpomínky pamětníků zazněly v Králíkách poprvé. Při akci hrály písně Marty Kubišové a Karla Kryla, na závěr zazněla česká hymna. Pozornost poutala i výstava dobových fotografií a hesel, u kříže lidé zapalovali svíčky.