Ostře sledovanou stavbou v bývalém okresním městě je generální rekonstrukce Malé scény. Práce na tomto kulturním stánku, které představují investici 20 milionů korun, jsou ve finiši. Slavnostního otevření by se kulturychtivá ústecká veřejnost měla dočkat příští měsíc.

Objekt dostal moderní podobu

Podle informací, které Orlický deník získal na ústecké radnici, je rekonstrukce Malé scény po stavební stránce hotová. Do posledního srpna by měly být dokončeny detaily na průčelí a hlavním vstupu (před Malou scénou vzniká jakési variabilní pódium, které kulturní stánek artchitektonicky otvírá do ulice). Poslední zásadní práce v interiérech se v současné době odehrávají v prostorách kavárny. Skončit mají do 23. září, kdy by se měla konat kolaudace objektu. Ještě do konce září by se pak mělo uskutečnit slavnostní otevření pro veřejnost.

Interiér „nové“ Malé scény se dá označit za jedinečný. Ti, kteří objekt znali před jeho uzavřením, žasnou. „Je to opravdu skvělé, vůbec jsem si to nedovedl představit, výsledek je bez přehánění ohromující. Ať už se to týká uspořádání prostor, sálu, technického vybavení nebo zázemí pro umělce,“ říká Vladimír Vinter, jenž řadu let pracoval jako zvukař, osvětlovač i jevištní technik v budovách, které v Ústí patří kultuře.

V Malé scéně bude kultuře sloužit sál s variabilním hledištěm s kapacitou sto míst k sezení. Sál je určen divadlu i hudebním produkcím, pro tento účel je vybaven špičkovou technikou. Sloužit ovšem bude také jako kino s možností promítání širokoúhlých filmů.V Malé scéně jsou dále prostory pro klubovou činnost, zkušebna, prostor pro výstavy, kavárna i zcela nové kvalitní zázemí pro umělce.

Občanské sdružení má smělé plány

Od října by mělo začít v Malé scéně působit Občanské sdružení Malá scéna Ústí nad Orlicí, které vyhrálo soutěž na provozování rekonstruovaného kulturního stánku. Jedním z jeho protagonistů je Petr Hájek, který včera Deníku přiblížil plány sdružení: „Do konce srpna chceme rozjet vlastní webové stránky, na nichž představíme sebe i náš projekt provozování Malé scény. Program nastartujeme od října, mimo jiného hodláme oživit filmový klub, pořádat divadelní představení hudební produkce, výstavy. Chceme těžit z amatérských či poloprofesionálních souborů a dramaturgicky se zaměřit na jinou skupinu diváků, než na jakou se soustředí místní Klubcentrum.“