„Děkuji zastupitelům za podporu, doufám, že naše spolupráce bude i další čtyři roky v podobném duchu, tak jako doposud,“ prohlásil bezprostředně po volbě Radim Vetchý.

Lanškrounské fórum ve volbách přesvědčivě zvítězilo a získalo devět mandátů, o tři víc než před čtyřmi roky. Pozice obhájilo ANO, které má i nadále dva zastupitele.

Sociální demokracie ve volbách propadla. Ze tří mandátů obhájila jen jeden. Od možnosti podílet se ze zastupitelských lavic na správě města dělilo ČSSD pouhé půl procento hlasů. Do zastupitelstva se tak nedostal ani krajský radní Bohumil Bernášek.

Koalice si polepšila

Mandát naopak obhájil dosavadní místostarosta Miloš Smola, který zůstane ve funkci i další čtyři roky. Nově se stal místostarostou rovněž Oldřich Strnad, volební lídr hnutí ANO. V sedmičlenné radě doplnili starostu a dva místostarosty Hynek Brýdl, Josef Fuchs, Pavel Resler a Jaromíra Staňková (všichni Lanškrounské fórum).

Radniční koalice si ve volbách, především zásluhou úspěchu Lanškrounského fóra, oproti předchozímu období o jeden mandát polepšila. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu disponuje většinou dvanácti hlasů.

Ustavujícímu zasedání, které proběhlo minulý čtvrtek, předcházely změny ve složení zastupitelstva. Tři zastupitelé – Oldřich Brýdl (ODS), Milan Minář (Demokratické fórum) a Stanislav Zedníček (Společně pro Lanškroun) – rezignovali a v zastupitelstvu je nahradili Roman Bureš, Iva Skalická, která postoupila až z místa druhého náhradníka, a Petr Kotyza.

Diskuze o výborech

Většina, kterou disponuje staronová radniční koalice, se projevila nejen při volbě starosty a místostarostů, ale především při obsazování finančního, kontrolního a mediálního výboru zastupitelstva. Údiv části zastupitelů vyvolala už volba členů finančního výboru. Do výboru totiž strany a sdružení nominovaly o jednoho kandidáta víc, než byl předchozím hlasováním odsouhlasený počet členů. Volilo se podle abecedy, a o posledním kandidátovi se tudíž nehlasovalo. Při volbě mediálního a kontrolního výboru, jehož vedení připadlo opozici, už dvanáctičlenná koalice zafungovala bezchybně.

Obsazení výborů bylo pro opozici zklamáním. Lídr Demokratického fóra Jindřich Marek přímo na zasedání nevyloučil, že opozice na členství ve výborech rezignuje. Podle vyjádření, které Deníku v pondělí poskytl Jiří Hurych (Demokratické fórum), opoziční strany tuto možnost i nadále zvažují. „Je to pro nás hodně diskutabilní. Zatím jsme se nedomluvili, že budeme odstupovat, chceme to probrat mezi sebou,“ potvrdil Jiří Hurych.