Ústavní soud dal napodruhé za pravdu městu Ústí nad Labem a uznal legitimitu vyhlášky zakazující popíjení alkoholu na některých veřejných místech, například v blízkosti škol, supermarketů nebo zdravotnických zařízení.

Před několika lety ten samý soud dospěl k opačnému závěru s tím, že vyhláška je proti zákonu, který omezení umožňuje jen při konání některých veřejných akcí. Ústí svůj boj nevzdalo a nakonec vyhrálo. Mnohá města ho zřejmě budou následovat.
Někde vyhláška již platila

Na Orlickoústecku jsme oslovili několik městských úřadů. Zatím jen v České Třebové o takové vyhlášce uvažují. „Je to ve fázi úvah, záleží na tom, jestli s tím bude souhlasit rada města. Kdysi, v devadesátých letech, tady taková vyhláška byla, ale po nálezu ústavního soudu, který prohlásil, že není možno zakazovat konzumaci alkoholu, byla zrušena,“ připomněl Karel Honl, vedoucí právního odboru radnice.

Obnovení vyhlášky zcela nevyloučila ani Jitka Kubová, vedoucí právního odboru žamberské radnice: „Vzhledem k tomu, že jsme už jednou takovou vyhlášku měli, ale ministerstvo vnitra nám ji ´skácelo´, je možné, že se k ní vrátíme. Zatím ale nedokážu říci, jestli ano, nebo ne.“
V Letohradě a Vysokém Mýtě s opilci problémy nemají, proto ani neuvažují, že by vyhlášku zavedli.