Hrozí pokuta

Pokutou od městských strážníků může skončit popíjení na Masarykově náměstí, na náměstí generála Knopa, v okolí škol, hřišť, sportovišť i na dalších místech. „Měli jsme tu skupinu lidí, kteří na Masarykově náměstí požívali alkoholické nápoje už v odpoledních hodinách, když se lidé vraceli z práce. Vůbec to nepůsobilo dobře. Rozhodli jsme se vyhlášku vydat, abychom prostřednictvím městské policie dokázali tyto lidi vytěsnit z veřejných prostranství," vysvětluje hlavní důvod starosta Jiří Dytrt.
Stejné důvody vedly loni k zavedení vyhlášky také v České Třebové a Ústí nad Orlicí.  „Řešíme problém, který postihl i jiná města. Vyhláška sama o sobě nic nevyřeší, ale je určitou oporou pro výkon služby městské policie," uvedl už dříve pro Orlický deník ústecký starosta Petr Hájek. Stejně to viděl i českotřebovský Jaroslav Zedník: „Policie může mnohem více využívat zákonných možností, jak podobné lidi z exponovaných míst vyvést."
Města se čím dál častěji snaží regulovat také volný pohyb psů, provoz hracích automatů i hlučné činnosti.

Hluk neprošel

V Žamberku uvažovali o vyhlášce omezující hluk z pracovních činností. Objevilo se pár žádostí, které volaly po omezení hlučných činností, jako je sekání trávy či řezání dřeva, o svátcích a nedělích. Více bylo nakonec těch, kdo byli opačného názoru. „Reakce byly veskrze negativní, abychom na to nepřistupovali, že lidé, kteří v týdnu dlouho pracují, se k těmto činnostem nedostanou jindy než o víkendech, kdy můžou posekat zahrádku nebo připravit dřevo na zimu. Rozhodli jsme se vyhlášku nerealizovat, a to i s ohledem na to, že jsme ponížili stav městské policie," dodal starosta Jiří Dytrt.