Poslední komunální volby přinesly v Žamberku vítězství sdružení Nezávislých s podporou ODS. Lídr kandidátky, úřadující starosta Jiří Dytrt tak svůj post obhájil. Sdružení získalo v jednadvacetičlenném zastupitelstvu pět mandátů. V povolebním vyjednávání našli vítězové společnou řeč nejen se svým tradičním partnerem, Žamberskou demokratickou koalicí, ale nově i s Babišovým hnutím ANO.

Nejvlivnějším opozičním uskupením se v novém zastupitelstvu, se ziskem čtyř mandátů, stali Nezávislí, které do voleb vedl Tomáš Kalous. „Za uplynulé čtyři roky nebyla vyřešena ani jedna ze škod, na které jsme jako opozice poukazovali, budeme i nadále navrhovat, aby právo na náhradu škod bylo řádně a včas uplatněno, aby nedošlo k promlčení,“ vyjádřil se na adresu nového vedení žamberské radnice Tomáš Kalous.

Koho máme na radnici?
Starosta:
Jiří Dytrt (Nezávislí s podporou ODS)

Místostarosta:
Oldřich Jedlička (ANO)

Radní:
Jaroslava Halbrštátová (Nezávislí s ODS), Jiřina Jirešová (ŽDK), Petr Procházka (ŽDK), Zdeňka Šebková (ANO), Ivan Vrkoč (Nezávislí s ODS)

Zastupitelé:
Petr Andrle (STAN), Milan Džurban (TOP09), Petr Halbrštát (Nezávislí s ODS), Dáša Hegerová (ŽDK), Martina Hlaváčová (ČSSD), Hana Chvátilová (ŽDK), Tomáš Kalous (Nezávislí), Petr Novotný (ČSSD), Roman Pospíšil (Nezávislí s ODS), Jaromír Prokop (Nezávislí), Vladimíra Středová (ANO), Tomáš Ulrich (Nezávislí), Pavel Zářecký (KDU-ČSL), Jaromír Žejdlík (Nezávislí)

Výsledky voleb 2014:
Nezávislí s podporou ODS (5 mandátů, 19,40 %)
ŽDK, Nestraníci a NK (4, 17,11 %)
Nezávislí (4, 16,54 %)
ANO (3, 11,46 %)
ČSSD (2, 9,31 %)
STAN (1, 5,86 %)
KDU-ČSL (1, 6,43 %)
TOP09 (1, 6,40 %)

Pro končící čtyřleté volební období si nová radniční koalice stanovila několik hlavních priorit. Některé se dosluhující radnici splnit podařilo, jiné zůstávají jako resty pro budoucí zastupitele.

Patrně nejtíživějším reziduem minulosti, se kterým se potýkaly už předchozí městské samosprávy, jsou protipovodňová opatření na Divoké Orlici. Ochrana proti záplavám se v Žamberku řeší více než deset let. Stavební práce, které začaly vloni, se však po necelém půl roce zastavily.

Důvodem byl krach firmy, která zakázku za sto milionů korun vysoutěžila. Novou soutěž vypsalo Povodí Labe, které je investorem stavby, letos v březnu. Město nové výběrové řízení využilo k tomu, aby do projektu přidalo požadavek na vybudování pěší trasy na nábřeží. Protipovodňová opatření jsou prozatím realizována asi jen z jedné třetiny, hotové jsou ochranné betonové zídky podél toku řeky a dva poldry. Vloni na podzim, kdy došlo k přerušení prací, se ukázalo, že zeď, která vyrostla na louce u řeky, by naopak mohla v případě záplav nasměřovat vodu do ulic města. Jako krajní varianta se zvažoval i možný odstřel problematických betonových zábran.

Protestují peticí

Mezi obyvateli města se proti opatřením, tak jak byla vyprojektována, zvedl odpor. Lidem vadí i to, že stavebním pracím padnou za oběť desítky vzrostlých stromů na břehu řeky. Proti stavbě lidé protestují rovněž peticí. Smlouvu o spoluúčasti města na realizaci protipovodňových opaření schválili zastupitelé ve vzrušené atmosféře koncem června.

„Na území je stavební uzávěra, bez opatření proti vodě není možné postavit ani garáž. Jen velmi těžko lze pojistit nemovitosti. Ke zlepšeních přispěje realizace alespoň nějaké formy ochrany,“ domnívá se starosta Jiří Dytrt. Původně měla být stavba dokončena do listopadu příštího roku, zda se podaří termín dodržet, ukáží nejbližší měsíce.

Úspěch: Most do Polska
Most přes Divokou Orlici čekal na opravu dlouhých devět let.

Průšvih: Proti povodním
Protipovodňová opatření jsou i po letech stále nedořešená.

K úspěšným projektům, které se současné radniční koalici podařilo dotáhnout do zdárného konce, patří rekonstrukce mostu přes Divokou Orlici u Vonwillerovy továrny. Na opravu čekal 60 let starý most, který spojuje město se sousední osadou Polsko, devět let. Rekonstrukce za pět milionů korun byla nutná. Do mostní konstrukce delší dobu zatékalo a havarijní stav vykazovalo i kovové zábradlí. Tři měsíce trvající oprava byla dokončena vloni na podzim.

Spokojena může být žamberská radnice i s kvalitou života ve městě. V porovnání obcí s rozšířenou působností skončilo město na celkovém 26. místě. Podle starosty hraje nezanedbatelnou roli nízká nezaměstnanost, množství a kvalita služeb nebo dostupnost nájemního bydlení. Do budoucna radnice plánuje podporu výstavby rodinných domů nebo domova pro seniory, nabídku bytů do osobního vlastnictví nebo vybudování nových ploch pro podnikání.