HLASUJTE V ANKETĚ !
Jaké jsou vaše zkušenosti a zážitky se stávkou? Překvapil vás dnes nějaký stávkující úřad? Zkomplikovala vám nějak život zavřená škola nebo školní jídelna vašich dětí?
Nebo patříte mezi stávkující a chcete přiblížit své pohnutky?
Podělte se o své názory, dojmy i zážitky s našimi čtenáři! Pište do diskuze k tomuto článku, na e-mailovou adresu
pardubicky@denik.cz
můžete posílat i snímky.
12:55 - Demonstrace právě skončila

Mluvčí odborářů všem stávkujícím poděkovala za účast. Ti se v klidu pomalu rozcházejí. K nepříjemné situaci došlo pouze když řečníkům selhal megafon, situace se však brzy vyřešila poté, co jim ho zapůjčilo Východočeské divadlo.

12:40 - Probíhají projevy zástupců

K účastníkům demonstrace promlouvají zástupci odborových svazů, školství, armády a policie, kteří sklízejí bouřlivý potlesk. Řečníci obviňují především vládu z rozkrádání financí, které pak nestačí na platy. Počet stávkujících lidí se nezvětšil ani nezmenšil. Demonstraci hlídají policisté, ta ovšem probíhá v poklidném duchu. Sami stávkující jsou ovšem zklamáni z průběhu demonstarce, protože očekávali vyšší účast. Jeden z demonstrujících uvedl pro náš Deník: "takto malá účast může být i jedním z důvodů, proč se touto stávkou vláda nebude zabývat".

12:05 - Začátek demonstrace

Na dnešní stávku se prozatím sešlo kolem 250 demonstrujících. Hlavní řečníci začínají přednášet své projevy. Lidé mají několik trasparentů hlásající: "Justice si žádá spravedlnost", "STÁVKA" či "Nechceme platit dluhy za špatné vládnutí".

11:40 - Stávkující se scházejí před divadlem

Před pardubickým Východočeským divadlem se scházejí první stávkující.

11:02 - Situace na Pardubicku

V Pardubicích se ale krizový scénář ani zdaleka nenaplnil. Většina lidí si na Pardubicku nemusela ani všimnout, že se nějaká stávka koná. Stávkuje jen malé množství státních zaměstnanců, někteří navíc jen symbolicky, například vylepením plakátů na podporu stávky.

Třeba na úřadech si dnes lidé mohou své záležitosti bez problémů vyřídit.

„Nevím o jediném úředníkovi magistrátu, který by stávkoval. Odborová organizace doporučila zaměstnancům úřadu, aby se ke stávce připojili symbolicky vylepením plakátů,“ konstatoval tajemník Magistrátu města Pardubic Martin Růžička.

„Vzhledem k tomu, že nemáme odborovou organizaci, tak nemám informaci, že by někdo z našeho úřadu stávkoval,“ řekl tajemník přeloučského městského úřadu Václav Damborský. V podobném duchu hovořili i v dalších městech na Pardubicku.

Stávka zaměstnanců školní jídelny postihne Základní školu ve Štefánikově ulici. Děti se dnes v jídelně nenaobědvají. „Rodičům jsme to sdělili na webových stránkách i v žákovských knížkách. Někteří to pochopili, ale měli jsme i nějaké negativní reakce,“ uvedla za ZŠ Stefánikova Iva Prázová.

Většina rodičů to ale přijala v klidu. „Jedna dcera jela na výlet, druhou jsem vybavil větší svačinou. problém s tím nemáme,“ řekl nám otec dvou zdejších školaček Petr Doubrava.

Více podrobností o stávce si přečtěte zde.


Kvůli stávce tak dnes zůstává zcela uzavřena pouze Mateřská školka Korálek. „K omezení provozu, nikoliv k uzavření školky, došlo ještě na Závodu míru a v polabinské Brožíkově ulici. V těchto dvou školkách stávkují provozní zaměstnanci,“ uvedla Helena Šicová z odboru komunitních služeb na úseku školství pardubického magistrátu.

Ze základních škol stávku pocítí, byť jen okrajově, školy ve Štefánikově ulici, kde se nevaří a také ve Svítkově, kde se do stávky zapojili čtyři uklízečky a jeden školník. „Věděli jsme to dlouho dopředu, takže jsme vše potřebné zařídili, aby nedošlo k nějakým problémům. Naštěstí nepadal sníh, a tak nebyl potřeba žádný veliký úklid před školou či v ní,“ řekla Deníku ředitelka školy Božena Koblížková.

9:30 - Odboráři ze Svitavska míří do Pardubic

Ze Svitavska vyjely ve středu ráno plné autobusy odborářů. Míří do Pardubic na shromáždění. Kolem půl desáté dorazil na nádraží ve Svitavách modrý autobus, v němž seděli učitelé ze Základních škol v Březové nad Svitavou, Brněnce a dalších obcí. "V Litomyšli k nám přistoupí odborářka Jana Šauerová a následně se budeme domlouvat na využití transparentů na shromáždění a dalších věcech," uvedla učitelka Šárka Dirrová z Brněnce.

Do Pardubic jedou učitelé a další zaměstnanci škol s tím, že věří, že vláda ustoupí a z některých restrikcí ustoupí. "Slibujeme si to, že si vláda konečně všimne, že jsme nespokojeni. Ty škrty se netýkají jen nás učitelů. Stávkujeme ohledně všech reforem a nyní jde o to, že našim provozním zaměstnancům vzali deset procent platu a pokud je veřejnost informovaná, tak jejich platy jsou už velmi nízké. A nikdo nehledí na to, jak velké prostory musí uklízet, škola se nikdy nezmenší, i když dětí ubývá. Berou málo peněz a vzali jim deset procent a to už hraničí s minimem," řekla učitelka Oldřiška Štoudková ze Základní školy v Březové nad Svitavou.

Ze Základní školy v Brněnci jede na stávku i učitelka Šárka Dirrová. Je podle jejích slov nutné upozornit na to, že vláda by měla všem měřit stejně a nešetřit na těch, na kterých se už ani ušetřit nedá. "Mají platy tak nízké, že nižší by pro ně byly likvidační. Do šetření se musí zapojit vrstvy obyvatel, které ještě šetřit mohou," dodala Dirrová.

Učitelé se shodují, že škrty nejsou spravedlivé. Zavřené zůstaly školy ve Vítějevsi, Březové, Brněnci. Na stávku jedou i provozní zaměstnanci z mateřské školy V Brněnci a stávku podporují i další mateřinky ze Svitavska.

"Od rodičů jsem zatím nezaznamenala žádné negativní reakce. Myslím, že to pochopili. Uvidíme až ve čtvrtek," míní Štoudková.

Stávku na Hradecku najdete ZDE !
Stávkuje se také na Chrudimsku. ČTĚTE ZDE!
O stávce v celé republice se dočtete ZDE!