VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z dobového tisku

Články a vtipy z roku 1968…  

21.8.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Humor z dobového tisku.

Humor z dobového tisku.

Humor z dobového tisku.

Přišel nedávno Indra k lékaři: „Pane doktore, co mám dělat, já pořád mluvím pro sebe."
„Z toho si nic nedělejte, to přejde."
„Jó, přejde, přejde, ale kdo ty blbosti má pořád poslouchat!!

Výlet pánů Biľaka a Indry do Moskvy jsme neorganizovali. Nedovolte návrat ani autostopem.  ČEDOK

Víš, co je NKVD?
???
Nikdy kolaboraci – Vivat Dubček.

Víte, že si Biľak s Indrou musí dát každé ráno panáka?
To aby v hlavě vůbec něco měli!!!

Na ochranu státní banky nejsou třeba ruské tanky! Ten kus hovna, co tam máme, sami sobě ohlídáme!!!

Inzerce:
Vyměním Volhu pozn. zn. ABA 7119 za vozítko pro invalidy. Zn.: „Spěchá".

Vyměním vilu 12+1 s přísl. za dáču na Sibiři. Zn.: „Kolder".

Zaběhla se hyena slyšící na jméno Šalgovič. Jelikož je podezření ze vztekliny, utraťte. Zn.: „ZOO".

Vyměníme Varšavskou smlouvu za Dubčeka. Zn.: „Brňáci".

„Vyměním vázaného Lenina za svázaného Brežněva."

„Dubčekovi slivovici, Brežněvovi po palici!"

„K jídlu jim nic nedejte, radši všechno sežerte!"

„Zastavte výrobu ruských vajec!"

Prodám levně Československo. Zn.: „Biľak – 30 stříbrných".

Vstupují do Dubčekovy strany

V úterý minulý týden, v době, kdy jsme ještě nevěděli, s jakou zprávou přijedou naši straničtí a vládní činitelé z jednání v Moskvě, dostavil se na stranický výbor při PO jeden soudruh. Nesměle zaklepal a při vstupu dovnitř po dotazu, co si přeje, řekl prostými slovy: „Jsem Janoušek, strojvedoucí z depa a přišel jsem si pro přihlášku do strany."
Pochopitelně, že mu bylo vyhověno, a na dotaz, proč právě v těchto kritických dnech se tak rozhodl, prohlásil, že se o vstup do strany snažil již před měsícem, ale zase ta liknavost našich funkcionářů v základních organizacích. A že se přihlásil právě v těchto dnech, chce dokázat soudruh Karel Janoušek, strojvedoucí lokomotivního depa Česká Třebová, že politice Dubčeka věří a že ho chce svou prací a činností ve straně podpořit.
V těchto pohnutých dnech nebyl jediný, neboť na stranickém výboru vydali dalších sedm přihlášek pro nové členy KSČ.
(Hlavní tah, časopis železničářů provozního oddílu Česká Třebová, 5. září 1968)

Brzy jsem pochopil

To jsem nikdy neviděl, aby strojvedoucí na pantografové jednotce nějak pečlivě dbal o čistotu vozové skříně. A ony jsou na různé ty čmouhy i jiné nečistoty zvlášť citlivé. Až nedávno jsem pozoroval strojvedoucího s kbelíkem a hadrem, jak umýval stěny. Přitom se nějak pečlivě vyhýbal křídovému nápisu. Stálo tam: Náš draze milovaný Svoboda. Tak tedy proto ta péče.
(Hlavní tah, časopis železničářů provozního oddílu Česká Třebová)

Drahý a milovaný Leonide Brežněve!

2. 9. 1968 – 13. den okupace

Heslo dne: Na shledanou v lepších časech!

Drahý a milovaný Leonide Brežněve!
S obdivem a láskou, sahající za hranice naší galaxie, vzhlížíme k Vám a posíláme naše bratrské pozdravy k Vám do Moskvy, do města, z něhož tak prozíravě a moudře obhlížíte nás socialistický tábor, neustále sužovaný imperialisty a jejich přisluhovači. Jsme neskonale vděčni, že Vaše orlí oko z tak vysokého postavení zavčas zahlédlo naši malou zemičku už už zchlamstnutou imperialistickou obludou, před kterou se v zoufalství třásl celý náš národ.
Jako jeden šik stáli jsme obklopeni hájkem s malými dubčeky a smrky a třásli se o svobodu.
Jako rajská hudba zazněl nám v hodině dvanácté (promiňte 23. hod.) šustot Vašich obrněných tančíků a letících vlaštoviček, na jejichž kolech a křídlech poslal jste nám, drahý Leonide, opět mír a blaženost do našich srdcí a ujištění, že sami nikdy nezůstaneme. Rychlost, s jakou jste to všechno provedl, nás zastihla bohužel nepřipraveny. Nemohli jsme připravit ani květiny, ani tribuny, ani řečníky a ani pohoštění. Vaši vojáčci se na nás za to právem horšili (udělali nám ti Vaši lumpíci sem tam i pif paf a bum bác – no, co máme Vám povídat, moc jsme se s nimi nasmáli. Fotografie pošleme!).
Vůbec Vám nevytýkáme, že jste nám v tom fofru pod rouškou noci omylem odvezli naše státní a veřejné představitele místo plíživých kontrarevolucionářů. To nic, to se kolikrát stane i ve dne, natož pak v noci. Ostatně, brzy se to vysvětlilo, a poslal jste nám je všechny i s dokumentem a podpisem zpátky.
Za Vaši lásku a obětavost přijměte, prosíme, naše pozvání k nám na Orlík. Pro orla Vaší velikosti jsme lepší hnízdečko, bohužel, nenašli. Nikoho si s sebou nemusíte vozit. Budete se tam v otevřených, přátelských a bratrských diskusích, zajímajících obě strany, zaručeně cítit jako doma.
Doslechli jsme se, že snad hodláte brzy odvolat domů Vaše ogary. Nu, co naplat, život není samá legrácka, ale i práce. My si tady opravíme  silnice, domy, mosty, uděláme nějakou tu kremaci a pak si zase ty Vaše „pruďasy" pozveme.
Výzdobu, kterou jsme zvládli dodatečně a v rekordním čase, za spontánního nadšení celého národa, ponecháme, protože se jistě na dlouho loučit nebudeme.
S navěčně bratrskými pozdravy
Vaši Čechoslováčci

Schváleno censurou

1. Do front na sovětské knihy, časopisy a noviny se stavějte až od 5 hod.
2. Odmítejte navštěvovat jiné filmy než sovětské.
3. Rozeberte si spojenecká a bratrská vojska do svých domovů (na celé zaopatření).
4. Vyzdobte domy vlajkami a portréty našich ochránců.
5. Všemi prostředky (i tělem) zabraňte odchodu spřátelených armád.
6. Učte se pilně rusky, maďarsky, polsky a bulharsky. Jde o světové jazyky, s kterými se domluvíte všude. (Když tak určitě všude na východ od ráje.)
7. Když dovolená, tak víte kde!
8. Rozšiřujte přátelskou korespondenci, hlavně a především se sovětskými občany.
9. Odmítejte sportovat a soutěžit s jinými, než s příslušníky států, jež nás ochraňují.
10. Když na studie, tak snad víte, kde vám toho mohou namluvit nejvíc.
11. Ze SČSP udělejte super masovou organizaci (odznaky a vlaječky v dostatečném množství ve všech skladech).
12. Braňte a střežte a za každých okolností a příležitostí náš pevně semknutý obranný svazek, který by nám mohl být ukraden.
(Svobodný zpravodaj n. p. Vigona)

Autor: Redakce

21.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 12 200 Kč Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve službách jinde neuvedení BRIGÁDNÍK/NICE - POMOCNÉ PRÁCE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁSTUP MOŽNÝ IHNED!, Místo výkonu práce: Královéhradecká č.p. 1545, 562 01 Ústí nad Orlicí 1, Nabízíme brigádu - stavební, dílenské pomocné práce. , Práce vhodnější svým zaměřením spíše pro muže s praxí ve stavebnictví, manuální zručností, učenlivostí. , Kontakt: telefonicky 7 - 15,30 hodin. Pracoviště: Auto janák s.r.o., Královéhradecká, č.p. 1545, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Iveta Šedová, +420 606 623 723,465 521 015. Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Místo výkonu práce: U Dvořiska č.p. 1721, 565 01 Choceň 1. Pracoviště: Autoneum cz s.r.o., U Dvořiska, č.p. 1721, 565 01 Choceň 1. Informace: Jana Žemličková, +420 465 732 111. Výroba - Výroba Montážní dělník 25 000 Kč Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení MONTÁŽNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Iveco Czech Republic, a.s., Dobrovského č.p. 74, Pražské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, Požadujeme: manuální zručnost, zodpovědnost, Nabízíme: 1750,-/ 100% docházka, 1 týden ŘD dovolené navíc, pitný režim zdarma, Kontakt: telefonicky 8 - 16 hodin, e-mailem nebo osobně /Jiráskova 154, Vysoké Mýto 56601, 08:00 - 16:00/. Pracoviště: Grafton recruitment s.r.o., pracoviště iveco czech republic, a.s., Dobrovského, č.p. 74, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Šárka Vrátilová, +420 720 748 844. Výroba - Výroba Lakýrníci 30 000 Kč Lakýrníci automobilů a jiných vozidel LAKÝRNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Iveco Czech Republic, a.s., Dobrovského č.p. 74, Pražské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, Požadujeme: praxe v oboru výhodou, spolehlivost, Nabízíme: 1750,-/ 100% docházka, 1 týden ŘD dovolené navíc, pitný režim zdarma, Kontakt: telefonicky 8 - 16 hodin, e-mailem nebo osobně /Jiráskova 154, Vysoké Mýto 56601, 08:00 - 16:00/. Pracoviště: Grafton recruitment s.r.o., pracoviště iveco czech republic, a.s., Dobrovského, č.p. 74, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Šárka Vrátilová, +420 720 748 844.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Žichlínek udolal favorita

Domov u fontány.

Domov u fontány získal ocenění

První výhra pro Letohrad

Orlickoústecko - O důležité body se hrálo v Letohradu, kde domácí fotbalisté hostili předposlední Kunčinu. Rezerva doposud získala pouhý jeden bod, tentokrát se hráči mohli radovat z výhry 4:0.

Nářez! Žamberk odjel s nacpaným rancem

Orlickoústecko - Krajský fotbalový přebor: Jako Alenka v říši divů si museli připadat hráči Žamberka na stadionu Slovanu, kde „fasovali“ devět branek.

Krajská nemocnice bude mít lepší napojení. Peníze půjdou i z Tesly

Pardubice - Když Pardubický kraj před šesti lety bezplatně převáděl areál Tesla Kyjevská na město Pardubice, jednou z podmínek bylo, že dojde k vyřešení kapacitního napojení krajské nemocnice, které je dlouhodobě špatné.

Béčko Letohradu v bitvě ze suterénu slavilo první výhru v sezoně

Pardubický kraj - Dalšími zápasy pokračovaly o víkendu I. A a I. B třída, nižší fotbalové soutěže v kraji.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT