VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z dobového tisku

Články a vtipy z roku 1968…  

21.8.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Humor z dobového tisku.

Humor z dobového tisku.

Humor z dobového tisku.

Přišel nedávno Indra k lékaři: „Pane doktore, co mám dělat, já pořád mluvím pro sebe."
„Z toho si nic nedělejte, to přejde."
„Jó, přejde, přejde, ale kdo ty blbosti má pořád poslouchat!!

Výlet pánů Biľaka a Indry do Moskvy jsme neorganizovali. Nedovolte návrat ani autostopem.  ČEDOK

Víš, co je NKVD?
???
Nikdy kolaboraci – Vivat Dubček.

Víte, že si Biľak s Indrou musí dát každé ráno panáka?
To aby v hlavě vůbec něco měli!!!

Na ochranu státní banky nejsou třeba ruské tanky! Ten kus hovna, co tam máme, sami sobě ohlídáme!!!

Inzerce:
Vyměním Volhu pozn. zn. ABA 7119 za vozítko pro invalidy. Zn.: „Spěchá".

Vyměním vilu 12+1 s přísl. za dáču na Sibiři. Zn.: „Kolder".

Zaběhla se hyena slyšící na jméno Šalgovič. Jelikož je podezření ze vztekliny, utraťte. Zn.: „ZOO".

Vyměníme Varšavskou smlouvu za Dubčeka. Zn.: „Brňáci".

„Vyměním vázaného Lenina za svázaného Brežněva."

„Dubčekovi slivovici, Brežněvovi po palici!"

„K jídlu jim nic nedejte, radši všechno sežerte!"

„Zastavte výrobu ruských vajec!"

Prodám levně Československo. Zn.: „Biľak – 30 stříbrných".

Vstupují do Dubčekovy strany

V úterý minulý týden, v době, kdy jsme ještě nevěděli, s jakou zprávou přijedou naši straničtí a vládní činitelé z jednání v Moskvě, dostavil se na stranický výbor při PO jeden soudruh. Nesměle zaklepal a při vstupu dovnitř po dotazu, co si přeje, řekl prostými slovy: „Jsem Janoušek, strojvedoucí z depa a přišel jsem si pro přihlášku do strany."
Pochopitelně, že mu bylo vyhověno, a na dotaz, proč právě v těchto kritických dnech se tak rozhodl, prohlásil, že se o vstup do strany snažil již před měsícem, ale zase ta liknavost našich funkcionářů v základních organizacích. A že se přihlásil právě v těchto dnech, chce dokázat soudruh Karel Janoušek, strojvedoucí lokomotivního depa Česká Třebová, že politice Dubčeka věří a že ho chce svou prací a činností ve straně podpořit.
V těchto pohnutých dnech nebyl jediný, neboť na stranickém výboru vydali dalších sedm přihlášek pro nové členy KSČ.
(Hlavní tah, časopis železničářů provozního oddílu Česká Třebová, 5. září 1968)

Brzy jsem pochopil

To jsem nikdy neviděl, aby strojvedoucí na pantografové jednotce nějak pečlivě dbal o čistotu vozové skříně. A ony jsou na různé ty čmouhy i jiné nečistoty zvlášť citlivé. Až nedávno jsem pozoroval strojvedoucího s kbelíkem a hadrem, jak umýval stěny. Přitom se nějak pečlivě vyhýbal křídovému nápisu. Stálo tam: Náš draze milovaný Svoboda. Tak tedy proto ta péče.
(Hlavní tah, časopis železničářů provozního oddílu Česká Třebová)

Drahý a milovaný Leonide Brežněve!

2. 9. 1968 – 13. den okupace

Heslo dne: Na shledanou v lepších časech!

Drahý a milovaný Leonide Brežněve!
S obdivem a láskou, sahající za hranice naší galaxie, vzhlížíme k Vám a posíláme naše bratrské pozdravy k Vám do Moskvy, do města, z něhož tak prozíravě a moudře obhlížíte nás socialistický tábor, neustále sužovaný imperialisty a jejich přisluhovači. Jsme neskonale vděčni, že Vaše orlí oko z tak vysokého postavení zavčas zahlédlo naši malou zemičku už už zchlamstnutou imperialistickou obludou, před kterou se v zoufalství třásl celý náš národ.
Jako jeden šik stáli jsme obklopeni hájkem s malými dubčeky a smrky a třásli se o svobodu.
Jako rajská hudba zazněl nám v hodině dvanácté (promiňte 23. hod.) šustot Vašich obrněných tančíků a letících vlaštoviček, na jejichž kolech a křídlech poslal jste nám, drahý Leonide, opět mír a blaženost do našich srdcí a ujištění, že sami nikdy nezůstaneme. Rychlost, s jakou jste to všechno provedl, nás zastihla bohužel nepřipraveny. Nemohli jsme připravit ani květiny, ani tribuny, ani řečníky a ani pohoštění. Vaši vojáčci se na nás za to právem horšili (udělali nám ti Vaši lumpíci sem tam i pif paf a bum bác – no, co máme Vám povídat, moc jsme se s nimi nasmáli. Fotografie pošleme!).
Vůbec Vám nevytýkáme, že jste nám v tom fofru pod rouškou noci omylem odvezli naše státní a veřejné představitele místo plíživých kontrarevolucionářů. To nic, to se kolikrát stane i ve dne, natož pak v noci. Ostatně, brzy se to vysvětlilo, a poslal jste nám je všechny i s dokumentem a podpisem zpátky.
Za Vaši lásku a obětavost přijměte, prosíme, naše pozvání k nám na Orlík. Pro orla Vaší velikosti jsme lepší hnízdečko, bohužel, nenašli. Nikoho si s sebou nemusíte vozit. Budete se tam v otevřených, přátelských a bratrských diskusích, zajímajících obě strany, zaručeně cítit jako doma.
Doslechli jsme se, že snad hodláte brzy odvolat domů Vaše ogary. Nu, co naplat, život není samá legrácka, ale i práce. My si tady opravíme  silnice, domy, mosty, uděláme nějakou tu kremaci a pak si zase ty Vaše „pruďasy" pozveme.
Výzdobu, kterou jsme zvládli dodatečně a v rekordním čase, za spontánního nadšení celého národa, ponecháme, protože se jistě na dlouho loučit nebudeme.
S navěčně bratrskými pozdravy
Vaši Čechoslováčci

Schváleno censurou

1. Do front na sovětské knihy, časopisy a noviny se stavějte až od 5 hod.
2. Odmítejte navštěvovat jiné filmy než sovětské.
3. Rozeberte si spojenecká a bratrská vojska do svých domovů (na celé zaopatření).
4. Vyzdobte domy vlajkami a portréty našich ochránců.
5. Všemi prostředky (i tělem) zabraňte odchodu spřátelených armád.
6. Učte se pilně rusky, maďarsky, polsky a bulharsky. Jde o světové jazyky, s kterými se domluvíte všude. (Když tak určitě všude na východ od ráje.)
7. Když dovolená, tak víte kde!
8. Rozšiřujte přátelskou korespondenci, hlavně a především se sovětskými občany.
9. Odmítejte sportovat a soutěžit s jinými, než s příslušníky států, jež nás ochraňují.
10. Když na studie, tak snad víte, kde vám toho mohou namluvit nejvíc.
11. Ze SČSP udělejte super masovou organizaci (odznaky a vlaječky v dostatečném množství ve všech skladech).
12. Braňte a střežte a za každých okolností a příležitostí náš pevně semknutý obranný svazek, který by nám mohl být ukraden.
(Svobodný zpravodaj n. p. Vigona)

Autor: Redakce

21.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník20 000 Kč

Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Iveco Czech Republic a.s., Dobrovského č.p. 74, Pražské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, NÁPLŇ PRÁCE: budete se podílet na základních odborných pracích při montáži vozidel, POŽADUJEME: , - SOU - strojní zámečník (příp. strojírenství), - spolehlivost, fyzická zdatnost, NABÍZÍME: , - dovolená 25 dní/rok, - ubytování s příspěvkem, - výhodné telefonní tarify, - zřízení bankovního účtu u KB, KONTAKT: Svatošová Veronika Mgr. - telefonicky, e-mailem nebo osobně: Vraclavská 200 Vysoké Mýto (8 - 16 h). Pracoviště: Dp work s.r.o. - pracoviště iveco czech republic a.s. vysoké mýto, Dobrovského, č.p. 74, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Veronika Svatošová, +420 463 035 456.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník115 Kč

Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 115 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Místo výkonu práce: Dobrovského č.p. 74, Pražské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, Předpoklady: , - vyučení v oboru , - výhodou znalost výkresové dokumentace, Náplň práce:, - montáž komponentů při výrobě autobusů na montážní lince, Nabízíme: , - příspěvek na stravování, - 25 dní dovolené, Kontakt: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Iveco czech republic, a. s., Dobrovského, č.p. 74, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Monika Tesařová, +420 465 452 121.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/NICE. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Slunečná č.p. 76, Pražské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, Náplň práce: , administrativní činnost, správa el. pošty, vyřizování objednávek a požadavků zákazníků a jejich zpracování, komunikace a poskytování odborných informací zákazníkům, zadávání dat do obchodního systému, fakturace, , Požadujeme: , pokročilá znalost Aj, komunikativnost, samostatnost, pečlivost a příjemné vystupování, uživatelská znalost PC, MS Office(MS Word. MS Excel), řidičský průkaz výhodou - není podmínkou, Nabízíme: stravenky, Kontakt: e-mailem zaslat životopis na adresu: marketing@skodavm.cz nebo ucetni2@skodavm.cz. Pracoviště: Autoservis spol. s r.o., Slunečná, č.p. 76, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Josef Mňuk, .

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/NICE. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned nebo dohodou, Místo výkonu práce: Čs. armády č.p. 991, 564 01 Žamberk, Náplň práce:, - zajištění a plánování výběrových řízení, - aktivní nábor a vedení pracovních pohovorů s uchazeči, - komunikace s manažery ostatních oddělení, - vedení administrativy spojené s personalistikou, - správa firemních benefitů, Požadujeme:, - SŠ vzdělání (ekonomický obor výhodou), - výborná práce na PC, MS Office, - odpovědnost, samostatnost, pečlivost, - komunikativnost, flexibilita, - pozice je vhodná i pro absolventy, je možné také zkrácený pracovní úvazek, Nabízíme:, - zdravotní volno, - zvýhodněné telefonování, - systém cafeterie, - zaměstnanecké akce atd., Kontakt: telefonicky 8 - 17 hodin nebo e-mailem. Pracoviště: Šmídl s.r.o., Čs. armády, č.p. 991, 564 01 Žamberk. Informace: Renáta Sklenářová, +420 737 796 928.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté České republiky porazili Švýcarsko 4:1.

V náročné olympijské hokejové zkoušce nejlépe obstála Marie Moníková

Tragická nehoda u Holic. Čelní střet nepřežila řidička vozidla, její dvě děti ve vážném stavu vyprošťovali hasiči.
AKTUALIZOVÁNO

Auto s matkou a dvěma dětmi havarovalo u Holic. Žena nepřežila

Lanškrounští tělesně postižení loni nezaháleli

Lanškroun /Píšete nám/ - Pro naši místní organizaci Svazu tělesně postižených (MO STP) v Lanškrouně byl rok 2017 velice úspěšný. Mnoho jsme toho viděli a zažili.

O Jeseníkách, hospodách a pivu s ředitelem Holby. Ptejte se

Proč v některých hospodách pivo nechutná? Je v Jeseníkách dostatek kvalitních pracovníků? A čím je zvláštní "pivo z hor"?

Česko má další zlato. Vybojoval ho v Koreji olympijský dům

/FOTOGALERIE/ Jedno zlato už česká výprava díky lyžařce a snowboardistce Ester Ledecké z Pchjongčchangu má. Česko se však dočkalo ještě dalšího prvenství. Tentokrát ovšem nikoli na sportovišti, ale mimo něj. Již tradičně v dějišti olympijských her otevírají své domy jednotlivé země. A výjimkou není ani Česká republika. Ta si za něj vysloužila od amerického listu The Boston Globe dokonce zlato.

Florbalový výsledkový servis z regionu

Orlickoústecko - Ve výsledcích, krátce aneb Co nového ve světě sportu?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT