VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z dobového tisku

Články a vtipy z roku 1968…  

21.8.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Humor z dobového tisku.

Humor z dobového tisku.

Humor z dobového tisku.

Přišel nedávno Indra k lékaři: „Pane doktore, co mám dělat, já pořád mluvím pro sebe."
„Z toho si nic nedělejte, to přejde."
„Jó, přejde, přejde, ale kdo ty blbosti má pořád poslouchat!!

Výlet pánů Biľaka a Indry do Moskvy jsme neorganizovali. Nedovolte návrat ani autostopem.  ČEDOK

Víš, co je NKVD?
???
Nikdy kolaboraci – Vivat Dubček.

Víte, že si Biľak s Indrou musí dát každé ráno panáka?
To aby v hlavě vůbec něco měli!!!

Na ochranu státní banky nejsou třeba ruské tanky! Ten kus hovna, co tam máme, sami sobě ohlídáme!!!

Inzerce:
Vyměním Volhu pozn. zn. ABA 7119 za vozítko pro invalidy. Zn.: „Spěchá".

Vyměním vilu 12+1 s přísl. za dáču na Sibiři. Zn.: „Kolder".

Zaběhla se hyena slyšící na jméno Šalgovič. Jelikož je podezření ze vztekliny, utraťte. Zn.: „ZOO".

Vyměníme Varšavskou smlouvu za Dubčeka. Zn.: „Brňáci".

„Vyměním vázaného Lenina za svázaného Brežněva."

„Dubčekovi slivovici, Brežněvovi po palici!"

„K jídlu jim nic nedejte, radši všechno sežerte!"

„Zastavte výrobu ruských vajec!"

Prodám levně Československo. Zn.: „Biľak – 30 stříbrných".

Vstupují do Dubčekovy strany

V úterý minulý týden, v době, kdy jsme ještě nevěděli, s jakou zprávou přijedou naši straničtí a vládní činitelé z jednání v Moskvě, dostavil se na stranický výbor při PO jeden soudruh. Nesměle zaklepal a při vstupu dovnitř po dotazu, co si přeje, řekl prostými slovy: „Jsem Janoušek, strojvedoucí z depa a přišel jsem si pro přihlášku do strany."
Pochopitelně, že mu bylo vyhověno, a na dotaz, proč právě v těchto kritických dnech se tak rozhodl, prohlásil, že se o vstup do strany snažil již před měsícem, ale zase ta liknavost našich funkcionářů v základních organizacích. A že se přihlásil právě v těchto dnech, chce dokázat soudruh Karel Janoušek, strojvedoucí lokomotivního depa Česká Třebová, že politice Dubčeka věří a že ho chce svou prací a činností ve straně podpořit.
V těchto pohnutých dnech nebyl jediný, neboť na stranickém výboru vydali dalších sedm přihlášek pro nové členy KSČ.
(Hlavní tah, časopis železničářů provozního oddílu Česká Třebová, 5. září 1968)

Brzy jsem pochopil

To jsem nikdy neviděl, aby strojvedoucí na pantografové jednotce nějak pečlivě dbal o čistotu vozové skříně. A ony jsou na různé ty čmouhy i jiné nečistoty zvlášť citlivé. Až nedávno jsem pozoroval strojvedoucího s kbelíkem a hadrem, jak umýval stěny. Přitom se nějak pečlivě vyhýbal křídovému nápisu. Stálo tam: Náš draze milovaný Svoboda. Tak tedy proto ta péče.
(Hlavní tah, časopis železničářů provozního oddílu Česká Třebová)

Drahý a milovaný Leonide Brežněve!

2. 9. 1968 – 13. den okupace

Heslo dne: Na shledanou v lepších časech!

Drahý a milovaný Leonide Brežněve!
S obdivem a láskou, sahající za hranice naší galaxie, vzhlížíme k Vám a posíláme naše bratrské pozdravy k Vám do Moskvy, do města, z něhož tak prozíravě a moudře obhlížíte nás socialistický tábor, neustále sužovaný imperialisty a jejich přisluhovači. Jsme neskonale vděčni, že Vaše orlí oko z tak vysokého postavení zavčas zahlédlo naši malou zemičku už už zchlamstnutou imperialistickou obludou, před kterou se v zoufalství třásl celý náš národ.
Jako jeden šik stáli jsme obklopeni hájkem s malými dubčeky a smrky a třásli se o svobodu.
Jako rajská hudba zazněl nám v hodině dvanácté (promiňte 23. hod.) šustot Vašich obrněných tančíků a letících vlaštoviček, na jejichž kolech a křídlech poslal jste nám, drahý Leonide, opět mír a blaženost do našich srdcí a ujištění, že sami nikdy nezůstaneme. Rychlost, s jakou jste to všechno provedl, nás zastihla bohužel nepřipraveny. Nemohli jsme připravit ani květiny, ani tribuny, ani řečníky a ani pohoštění. Vaši vojáčci se na nás za to právem horšili (udělali nám ti Vaši lumpíci sem tam i pif paf a bum bác – no, co máme Vám povídat, moc jsme se s nimi nasmáli. Fotografie pošleme!).
Vůbec Vám nevytýkáme, že jste nám v tom fofru pod rouškou noci omylem odvezli naše státní a veřejné představitele místo plíživých kontrarevolucionářů. To nic, to se kolikrát stane i ve dne, natož pak v noci. Ostatně, brzy se to vysvětlilo, a poslal jste nám je všechny i s dokumentem a podpisem zpátky.
Za Vaši lásku a obětavost přijměte, prosíme, naše pozvání k nám na Orlík. Pro orla Vaší velikosti jsme lepší hnízdečko, bohužel, nenašli. Nikoho si s sebou nemusíte vozit. Budete se tam v otevřených, přátelských a bratrských diskusích, zajímajících obě strany, zaručeně cítit jako doma.
Doslechli jsme se, že snad hodláte brzy odvolat domů Vaše ogary. Nu, co naplat, život není samá legrácka, ale i práce. My si tady opravíme  silnice, domy, mosty, uděláme nějakou tu kremaci a pak si zase ty Vaše „pruďasy" pozveme.
Výzdobu, kterou jsme zvládli dodatečně a v rekordním čase, za spontánního nadšení celého národa, ponecháme, protože se jistě na dlouho loučit nebudeme.
S navěčně bratrskými pozdravy
Vaši Čechoslováčci

Schváleno censurou

1. Do front na sovětské knihy, časopisy a noviny se stavějte až od 5 hod.
2. Odmítejte navštěvovat jiné filmy než sovětské.
3. Rozeberte si spojenecká a bratrská vojska do svých domovů (na celé zaopatření).
4. Vyzdobte domy vlajkami a portréty našich ochránců.
5. Všemi prostředky (i tělem) zabraňte odchodu spřátelených armád.
6. Učte se pilně rusky, maďarsky, polsky a bulharsky. Jde o světové jazyky, s kterými se domluvíte všude. (Když tak určitě všude na východ od ráje.)
7. Když dovolená, tak víte kde!
8. Rozšiřujte přátelskou korespondenci, hlavně a především se sovětskými občany.
9. Odmítejte sportovat a soutěžit s jinými, než s příslušníky států, jež nás ochraňují.
10. Když na studie, tak snad víte, kde vám toho mohou namluvit nejvíc.
11. Ze SČSP udělejte super masovou organizaci (odznaky a vlaječky v dostatečném množství ve všech skladech).
12. Braňte a střežte a za každých okolností a příležitostí náš pevně semknutý obranný svazek, který by nám mohl být ukraden.
(Svobodný zpravodaj n. p. Vigona)

Autor: Redakce

21.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Frézař/ka kovů CNC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Místo výkonu: Hnátnice 156, Hnátnice 561 01, Pracovní náplň: , - frézování, vrtání, řezání závitů, občasné programování ve 2D, Požadujeme: , - min. vyučení v technickém oboru, Nabízíme: , - práci na 12-ti hod. směny následně 36 hodin volno , - práci v týmu pro přední automobilky , - pracovní poměr na dobu určitou s monžostí dalšího prodloužení. Pracoviště: Autoneum cz s.r.o., divize nástrojárna hnátnice, 561 01 Hnátnice. Informace: Šárka Řeháková, +420 465 515 203,724 226 388.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 92 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka - pokladní. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 92.1 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodejna HRUŠKA spol., s.r.o. přijme prodavačku!, Pracovní náplň:, • obsluha zákazníků, • práce na pokladně , • doplňování zboží na prodejně, • kontrola záruční lhůty a správnosti cen, • další práce, související s chodem maloobchodní prodejny, , Požadujeme:, • spolehlivost, • chuť pracovat, , Nabízíme:, • stabilní zaměstnání v české společnosti , • stravenky v hodnotě 60 Kč, • prémie dle obratu prodejny, • příspěvek na praní pracovních oděvů, • odměny při pracovních a životních výročích, • různorodou práci, • nástup dle dohody a možností uchazeče, • vstupní zaškolení přímo na prodejně. Pracoviště: H r u š k a , spol. s r.o. - mo č. 427 oucmanice 60, oucmanice, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Katrin Dohnalová, +420 724 582 802.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Hotel UNO, T. G. Masaryka č.p. 897, 562 01 Ústí nad Orlicí 1, Nástup dle domluvy během srpna 2018, POŽADUJEME: , - pracovní doba - krátký, dlouhý týden, - zdravotní průkaz pro práci v potravinářství nutností, - praxe výhodou , není podmínkou, - samostatnost, pozitivní přístup k hostům, zodpovědnost, - nutné základy anglického nebo německého jazyka, NABÍZÍME:, - příplatek zaměstnavatele na stravování, - práce v příjemném kolektivu, KONTAKT: e-mailem zaslat životopis. Pracoviště: Rc aktiva s.r.o., hotel uno, T. G. Masaryka, č.p. 897, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Marie Smola, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 12 200 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů ELEKTRO. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Orlická kasárna č.p. 740, 564 01 Žamberk, Práce je zaměřena na servis počítačů a příslušenství, údržbu počítačových sítí v menších firmách v Žamberku a okolí. , Činnost je rozdělena na servis a přípravné práce na provozovně a realizaci u zákazníka, ze začátku prováděná s kolegy, později samostatně., Požadujeme spolehlivost, zodpovědnost a komunikaci. , Vhodné pro absolventy oboru slaboproud, případně jiných elektro oborů, předností je vyhláška 50, podmínkou řidičský průkaz skupiny B., Kontakt: telefonicky 8 - 17 hodin nebo e-mailem. Pracoviště: Přemysl fadrný - provozovna žamberk, Orlická kasárna, č.p. 740, 564 01 Žamberk. Informace: Přemysl Fadrný, +420 605 523 345.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pravý břeh řeky Labe v Polabinách by měl zůstat místem pro odpočinek
4

Kontroverzní centrum Lonkovka má první povolení

Část prostředků půjde i do projektu revitalizace říčního náhonu. Ilustrační foto: Deník/Marek Nečina

Rozpočet města se zvýší i kvůli přiznaným dotacím

OBRAZEM: V České Třebové zachraňovali Kateřinu

Česká Třebová – Noc kostelů v České Třebové vyvrcholila v parku na Zámostí.

Zaměstnanci Foxconnu šlápli do pedálů. Zahájili zdravý měsíc

Pardubice - Dojížděním do práce na kole prospějí životnímu prostředí a pomohou potřebným.

Kraj podpoří Loutkářskou Chrudim i festival Zlatá Pecka

Pardubický kraj, Chrudim - Chrudimští radní schválili dvě smlouvy o poskytnutí dotace z prostředků Pardubického kraje na přípravu a konání velkých kulturních projektů města v roce 2018. Příjemcem obou dotací je městské kulturní středisko Chrudimská beseda.

OBRAZEM: Mladí umělci vyšli do ulic

Orlickoústecko - Happeningu ZUŠ Open se napříč Orlickoústeckem zúčastnilo několik stovek žáků Základních uměleckých škol.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT