Většinu popadaných stromů se již podařilo odstranit. Do lesů veřejnost nesměla až na výjimky vstupovat na území Dolní Moravy, Malé Moravy, Starého Města, Šléglova a místních částí těchto obcí. Ačkoli lidem za porušení ustanovení hrozila až pětitisícová pokuta, řadu jich od výletu do hor neodradila. „Pokles návštěvníků jsme zaznamenali jen asi první dva týdny po větrné smršti, pak vše začalo fungovat normálně. Zákaz zřejmě lidé vesměs ignorovali," konstatoval František Švec z chaty Návrší na Staroměstsku.

Lesníkům se během čtvrt roku podařilo většinu polomů zlikvidovat. V porostech na pomezí Šumperska a Orlickoústecka patřících Lesům České republiky poškodil vichr na 190 tisíc metrů krychlových dříví. Státní podnik odklidil už tři čtvrtiny z tohoto množství. Práce přesto podle odhadů potrvají až do jara. „Kalamitní dříví se stále odklízí a lidé by se měli těmto místům vyhnout. Na první pohled je ale patrné, kam chodit, a kde je nebezpečno," uvedla lesní správkyně Jana Trejtnarová.

Bouřka s vichřicí udeřila na region v noci ze 7. na 8. července. Největší spoušť zanechala v okolí Dolní Moravy a Starého Města. Poničila též řadu atrakcí v resortu Dolní Morava, ty se však provozovateli podařilo v krátké době obnovit.

(pek)