Před několika týdny odstoupil investor od výstavby větrných elektráren na Lanškrounsku. Starostové čtyř obcí, na jejichž katastrech se mělo roztočit několik desítek vrtulí, nyní shodně tvrdí: Je po všem, větrníky nebudou.

Ve Strážné se přesto na začátku března uskutečnilo místní referendum, v němž obyvatelé výstavbu odmítli. Prosadilo ho a jeho konání zaplatilo občanské sdružení Strážná s přírodou. „Ve chvíli, kdy investor odstoupil od svého záměru, zastupitelstvo obce považovalo konání referenda za bezpředmětné. Ale jestliže by se objevil nový investor, mělo být referendum znovu vyhlášeno,“ dodává k okolnostem starostka Kristýna Indrová. Výsledek místního referenda nepovažuje za jednoznačný vzhledem k tomu, že své „ne“ řeklo 48 oprávněných voličů z 84, tedy 62 procent. Volební účast prý v obci bývá osmdesátiprocentní. „Výsledek plně respektuji a beru na vědomí přání občanů Strážné,“ říká přesto. „Kvůli zhoršeným ekonomickým podmínkám výstavby a provozování větrných elektráren se nepředpokládá další zájem o jejich umístění v naší lokalitě,“ uzavírá Kristýna Indrová.

Místní referendum se pravděpodobně za pár měsíců uskuteční i v nedaleké Cotkytli. I tam většina větrníků „padla“. Jedna větrná elektrárna, která má jiného investora, už je však jistá. „Máme jednoho dalšího investora, který má zájem o jednu elektrárnu. Smlouva je sepsaná, realizace se uskuteční, až se vyřídí změna územního plánu a bude vydané stavební povolení,“ potvrzuje starosta Ivo Berky.

Další referendum

Zastupitelé na svém zasedání v úterý 23. března budou rozhodovat o vyhlášení místního referenda. Otázka sice ještě není zformulovaná, ale mohla by znít následovně: Jste proti další výstavbě větrných elektráren v Cotkytli?

Až dvanáct větrníků mohlo teoreticky stát na katastru obcí Albrechtice a Horní Heřmanice. Ale nebudou… „Dalšího investora ani zájemce nemáme. Je to taková velká nafouklá bublina. Investor, který tam byl, si jenom vytipovával lokality. Neměli jsme podepsanou žádnou smlouvu, jen přijaté usnesení, že souhlasíme s výstavbou. Na to konto se měla provádět EIA a teprve po ní by se něco dělo,“ rekapituluje starosta Albrechtic Jaroslav Novák. „Nemáme jiného investora a nevěřím, že by se ještě někdo ozval,“ potvrzuje Pavel Maňka, starosta Horních Heřmanic, fakt, že ani v této obci se s větrníky nepočítá.