Soutěž probíhala podle platných pravidel pro soutěže v TFA. Klání je totiž zařazeno do Českého poháru TFA. Pro členy SDH byla krajskou nominační soutěží. Trať byla postavena pro jednoho soutěžícího. Na splnění disciplín (od startu do překonání bariéry) byl stanoven časový limit 4 minuty. Závodníkovi, který do této doby nepřekonal bariéru, byl pokus hlavním rozhodčím ukončen.

Posledním soutěžícím, který podle rozpisu vystoupal na vrchol rozhledny, byl mistr světa, Evropy i České republiky – Lukáš Novák, který opět obhájil loňské zlato. Bratři Mikulečtí se letošního závodu již neúčastnili. V loňském roce ukončili kariéru. Jedinou zástupkyní něžného pohlaví, která se pustila do nejtěžších mužských disciplín, byla slečna Pavlína Havlenová.

Vítěz Lukáš Novák o Ústí: Pořád se tu cítím doma

Když se mnohonásobného vítěze Ohnivé rozhledny Lukáše Nováka před startem ptáme, kolikáté by to bylo vítězství, kdyby to opět vyšlo, krčí rameny. „Já to takhle nepočítám, jdu od závodu k závodu," odpovídá. Fyzicky extrémně náročná soutěž končí během do schodů „Stříbrné krasavice", jak je přezdívána rozhledna na Andrlově chlumu. To už leckterý závodník z posledních sil bojuje o každý metr. „Schody závodníka na závěr prověří, protože už má v rukách všechny předchozí disciplíny," souhlasí Lukáš, ale vzápětí dodává, že i nést těžkou figurínu nebo táhnou hadice není zrovna nic jednoduchého.

Profesionální hasič sloužil dříve v Ústí nad Orlicí, loni se přemístil do Prahy a závodí za HZS Praha. „Trénuji teď trochu jinak, i pro mě to bude taková prověrka. Vyzkouším si, jestli ten trénink, který jsem změnil, když už nejsem tady v Ústí, může fungovat," dodává hasič. Za stěžejní body letošní soutěžní sezony považuje mistrovství Evropy v TFA v Hannoveru, mistrovství republiky a účast na světových hrách v USA.

Lukáš Novák byl nedávno při vyhlašování prestižní ankety Hasič roku oceněn za své úspěchy v náročných disciplínách hasičského víceboje TFA. „Je to ocenění práce za celý rok," těší sportovce roku, že si jeho výkonů vedení cení.

A i když už Lukáš Novák pracuje mezi pražskými hasiči, vztah k Ústí nad Orlicí a Ohnivé rozhledně zůstává stejný: „Je to moje srdeční záležitost. Pořád se tu cítím doma a pořád říkám ´můj dům, můj hrad´." 

„Brzdí to hlava. Když to začne bolet, řekne dost!"

„Skvělé. Klobouk dolů," poplácávají po ramenou Pavlínu Havlenovou z JSDH Vladislav kolegové – hasiči, když ještě udýchaná a zpocená sejde volným krokem z rozhledny. Před chvílí prošla „zkouškou ohněm", absolvovala Ohnivou rozhlednu. Jako jediná žena z šesti desítek závodících hasičů. „Co mi dalo nejvíc zabrat? Ta figurína, ta byla nejtěžší," říká už s úsměvem. Mezi závodníky v disciplínách TFA je žen jak šafránu, a tak se Pavlíny Havlenové ptáme, co bylo její motivací. „Já jezdím na závody. Říkala jsem si, že zkusím nějakou soutěž Českého poháru, protože ty jsou nejtěžší a nejsou tu téměř žádné úlevy pro ženy. Byla to výzva," vysvětluje hasička.

Závody v disciplínách TFA jsou pověstné tím, že si soutěžící sáhnou až na samotné dno svých sil. A stejně to cítila i jediná žena startující na Ohnivé rozhledně. „Možná by rezerva ještě byla, ale brzdí to hlava, psychika. Když to začne bolet, hlava řekne dost! Kdyby to neřekla, třeba by to ještě šlo," vysvětluje.

Ve volném čase se snaží trénovat, hlavně chodí běhat. A ani po sobotním extrémním výkonu odpočívat dlouho nehodlala. „Musíme si rychle odpočinout, zítra jedeme na další závody u nás v Jihlavě," dodala Pavlína. Cíl měla na Andrlově chlumu jasný: závod dokončit. A ten naplnila bezezbytku.

Na náročné klání přijel z Orlice

Divákům se zdálo, že Ondřej Pokorný z JSDH Letohrad – Orlice zvládl trať celkem hravě, ale jak závodník přiznal, na schodech rozhledny už bylo ouvej. „Schody byly hrozné. V první otočce už jsem myslel, že končím," říká v cíli. „Ten-hle závod jsem už jednou běžel. Před dvěma lety to bylo lepší, dnes to bylo takové utahané," dodává. Jako jednotlivec chce zkoušet závody v disciplínách TFA i nadále, s týmem doma závodí v požárním útoku. „Loni se nám dařilo, letos uvidíme. Snad to dopadne. Od května do září budou skoro každý víkend závody. Konečně to začne, už se těším," dodává hasič z Orlice.

Disciplíny

Po startu hasič uchopí dvě hadicová vedení B s napojenými proudnicemi a poté je rozvine na vzdálenost přibližně 55 m, kde proudnice odloží na metu. Přesune se po trati a smotá dvě hadice „B" položené rovnoběžně vedle sebe, každou zvlášť do kotouče půlspojkou dovnitř a uloží je do boxu tak, aby z něj žádná část nepřečnívala.

Dále uchopí obouruční kladivo a provede 80 úderů do konstrukce hammer boxu (střídavě nahoru a dolů), poté kladivo odloží do hammer boxu.
Uchopí 20 kg závaží (barel) a proběhne tunelem. Oběhne kužel ve vzdálenosti 5 m a stejnou cestou se vrací zpět do výchozího postavení, kde na metu odloží závaží (barel).

Následuje transport figuríny (úchopem obouruč zezadu tzv. Raitekův úchop – zakázáno je tahání figuríny za nohy, hlavu apod.) na vzdálenost 60 m, kde figurínu odloží do vyznačeného prostoru.

Dále závodník uchopí dva 20 kg barely (nebo jiné závaží) a pronese tunelem na vzdálenost 30 m do vyznačeného prostoru. Poté překoná dvoumetrovou bariéru, k překonání překážky nesmí použít žádné pomůcky. Dále pokračuje v běhu po schodech až na plošinu rozhledny Andrlův chlum (183 schodů), kde se nachází cíl. Závodí se v předepsané výstroji (mj. kompletní třívrstvý zásahový oblek, přilba, dýchací přístroj na zádech atd.).