„Společnost inovuje portfolio výrobků. Proto se rozhodla přistoupit ke změnám ve využití výrobních lokalit tak, aby výroba probíhala co nejefektivněji,“ vysvětluje mluvčí společnosti Siemens Mariana Kellerová.

Výroba se z Králík přesouvá do nedalekého Letohradu. Ovšem ne kompletně. Některé produkty se budou vyrábět v Rumunsku nebo Indii. „Výroba starých provedení pomocných kontaktů a proudových chráničů se bude převádět do blízkosti cílových trhů,“ upřesnila mluvčí.

V Králíkách bude výroba do konce příštího roku postupně utlumována. Sto šedesát ze 369 zaměstnanců o práci nepřijde. „Zaměstnanci, kteří pracují na produktových řadách, jež se budou přesouvat do Letohradu, dostanou nabídku práce v této lokalitě, vzdálené od Králík 30 kilometrů,“ říká Mariana Kellerová. Ostatní zaměstnanci mohou využít nabídky volných míst ve 40 kilometrů vzdálené Mohelnici.

Úřad práce je připraven

Krajská pobočka Úřadu práce v Pardubicích dostala informaci o ukončení výroby v Králíkách před týdnem. „Zprávu zaměstnavatele jsme vyhodnotili jako oznámení o možném hromadném propouštění a čekáme na další informace,“ potvrdil ředitel krajské pobočky Petr Klimpl.

Stejně jako v podobných případech je úřad práce připraven poskytnout součinnost a spolupráci při poskytování poradenství ke zprostředkování zaměstnání propouštěným zaměstnancům už ve výpovědní lhůtě a poradenství pro ty, kteří po skončení výpovědní doby zůstanou bez zaměstnání.

„Podle našich informací jedná zaměstnavatel s Krajským úřadem a dopravci o možných úpravách v dopravě do Letohradu tak, aby bylo reálné z hlediska dopravní obslužnosti převést zaměstnance z provozovny Králíky do provozovny v Letohradu,“ pokračuje Petr Klimpl.

Podle králíckého starosty Václava Kubína je nezaměstnanost ve městě aktuálně velmi nízká. „Nicméně pro náš region je ztráta každé pracovní příležitostí velmi znepokojující, neboť to většinou přináší nutnost dojíždět za prací mimo Králicko,“ říká Václav Kubín.

Kromě občanů města je v OEZ zaměstnána řada obyvatel z okolních obcí. „Útlum a přesun výroby je plánován postupně do října příštího roku. Podle mých informací žádné hromadné propouštění není na úřad práce nahlášeno,“ dodává Václav Kubín.

Pro uprázdněné budovy, které OEZ do konce příštího roku opustí, chce starosta hledat nového investora. „V nejbližší době se chci sejít s Tomášem Vlasákem, regionálním ředitelem Czechinvestu pro Pardubický kraj. Samozřejmě, že budeme úzce spolupracovat s Úřadem práce, kdy se jedná o nabídku vhodných pracovních míst u jiných zaměstnavatelů, kteří mají zájem o přijímání nových zaměstnanců,“ vysvětluje Václav Kubín. Radnice nevylučuje ani spolupráci při organizaci rekvalifikačních kurzů.

Shromažďování bližších údajů o současných zaměstnancích králického OEZ považuje ředitel krajské pobočky úřadu práce prozatím za za předčasné. „Jakmile nám zaměstnavatel potvrdí svůj záměr hromadného propouštění podle příslušných ustanovení zákoníku práce, je krajská pobočka připravena okamžitě zahájit prostřednictvím svých pracovišť v Králíkách, v Lanškrouně a v Ústí nad Orlicí potřebná jednání,“ uzavírá Petr Klimpl.