K mírnému posunu stále dochází v poměru počtu nezaměstnaných mužů a žen: lépe vyznívá pro ženy, těch bylo bez práce ve sledovaném období z celkového počtu 42,9 procenta. V únoru se nově zaevidovalo 607 osob, naopak vyřazeno z evidence bylo 665 uchazečů. Absolventi škol se v únoru na celkové nezaměstnanosti podíleli 5,7 procenta. Nejpočetněji mezi nimi byli zastoupeni uchazeči vyučení.
Největší skupinu mezi nezaměstnanými stále tvoří pomocní a nekvalifikovaní pracovníci, prodavači v obchodech, všeobecní administrativní pracovníci, ale i zedníci. Úřad práce mohl ve druhém měsíci roku nabídnout 469 volných míst, žádáni byli například seřizovači a obsluha obráběcích strojů, řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel.
Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla opět na Českotřebovsku, a to 12,9 procenta, na Králicku 11,4 procenta a na Vysokomýtsku 11 procent. Desetiprocentní hranici překročila také na Choceňsku a Ústeckoorlicku. Českotřebovsko si zlepšení slibuje od miliardové investice společnosti Metrans do železničního kontejnerového překladiště. Na lepší časy se snad blýská i v Králíkách.
Společnost OEZ Letohrad, výrobce jističů, jenž je součástí koncernu Siemens, se údajně zajímá o výrobní prostory právě v Králíkách. „OEZ hledá další haly na výrobu. Tady už těžko hledá pracovní sílu. Jenom to vítám, Králicku to určitě pomůže s pracovními příležitostmi. Jejich hledání je vážné a Králíky jsou jedním z hlavních adeptů. Myslím, že by to mohlo být brzo, tak do pololetí,“ řekl starosta Letohradu Petr Fiala.
OEZ se prý zajímá o areál bývalé Tesly, kde sídlila nástupnická společnost Novalamp. Areál je zaplněný jen z poloviny. „Je tam velice slušná administrativní budova, skladové hospodářství, kotelna, odkud se dají objekty vytápět, je tam výrobní hala. Samozřejmě by to znamenalo investici do oprav,“ uvedl králický místostarosta Antonín Vyšohlíd. Deník oslovil i starostku Janu Ponocnou, ta zatím žádné konkrétní informace o záměru neměla. (miš, čtk)