Skutečnost, že místním obyvatelům není otázka kulturního domu lhostejná, jen potvrdilo sobotní referendum, které mělo téměř padesátiprocentní účast. Starosta města Petr Fiala několikrát vyzval občany, aby přišli a svědomitě hlasovali. A to se také stalo.

Téměř dva a půl tisíce lidí z šesti volebních okrsků přišlo během sobotního dne vyjádřit svůj názor nad projektem rekonstrukce kulturního domu, který navrhovalo město. Výsledky hlasování mluví jasně. Pro projekt hlasovalo 1440 lidí, proti rekonstrukci kulturního domu pak o více pět občanů méně. Dva volební hlasy pak zdržely hlasováním tím, že nezaškrtly ani jednu z nabízených variant.

Volební komise začala hlasy počítat okamžitě po uzavření volebních místností a krátce před jedenáctou hodinou večerní už bylo jasno. Projekt navrhovaný městem bude, výsledek referenda je závazný. Realizaci městské projektu tak už nic nestojí v cestě. „Děkuji, obzvlášť v této zvláštní době, za vysokou účast a všem, kteří přišli uplatnit svůj názor,“ napsal na svůj facebookový profil starosta města Petr Fiala, který sám volil v deset hodin dopoledne v prostorách Základní školy U dvora.

953 lidí v místním referendu hlasovalo proti rekonstrukci za 200 milionů korun. V minulosti tuto variantu kritizovala část opozice a také občanská inciativa Letohraďák, která prosazovala vlastní variantu. Ta zahrnovala demolici domu a znovupostavení nového kulturního stánku. Inciativa Letohraďák porážku bez emocí přijala. „Děkujeme všem, kteří přišli. Přejeme vše dobré a pozitivní průběh a ukončení stavby,“ vzkázala inciativa Letohraďák.

Uvolnění atmosféry ve městě

Diskutovaná byla v minulosti zejména vysoká cena městem prosazovaného projektu a některým kritikům také přišla nedostatečná přestavba hlavního sálu domu. „Hlavní sál  - srdce kulturního domu zůstane nezměněn, nenabídne možnost koncertů a akcí na stání, ani velkých plesů, ani lepší kino-plátno  nebo zvuk. Nezlepší se ani dosavadní špatný výhled na jeviště, nebo málo prostoru pro nohy a další. Shrnuto podtrženo, málo muziky za hodně peněz a promarnění neopakovatelné příležitosti postavit novou moderní a architektonicky zajímavou budovu,“ řekl Deníku člen inciativy Letohraďák Martin Moravec. Právě oni svou variantou slibovali nejen nižší zadlužení města, ale také menší provozní náklady.

Přes veškeré emoce se však od začátku obě strany shodovaly na tom, že je důležité, aby volební účast byla vysoká a aby se po skončení místního referenda uvolnila atmosféra ve městě. „Těším se, že bude po referendu a atmosféra se uklidní. Zda skončí spory a veletoče, snad ano, to se teprve pozná. U obou variant výsledku se dají očekávat další debaty. Ať už to bude, jak bude, na prvním místě musí pro každého být Letohrad a jeho občané,“ vysvětlil starosta města Petr Fiala.

K platnosti rozhodnutí v místním referendu je třeba účasti alespoň 35 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob. Počet oprávněných osob, kterým byly vydány hlasovací lístky a úřední obálky byl 2437 z celkového počtu 4993 oprávněných osob zapsaných ve výpisech ze seznamu oprávněných osob, což je 48,8 %. Výsledek referenda tedy je platný.