Ženevané tohoto schopného vojáka a generála dodnes uctívají jako osvoboditele města a v roce 1815 mu udělili čestné občanství. Ferdinand byl ale účastníkem i dalších velkých bitev napoleonských válek. V říjnu roku 1813 přispěl k vítězství spojeneckých vojsk v bitvě národů u Lipska.
Ferdinand Antonín, hrabě z Bubna a Litic.
Rodištěm generála Ferdinanda Antonína, hraběte z Bubna a Litic, je Zámrsk. U příležitosti výročí 200 let od těchto významných událostí odhalí v sobotu obec Zámrsk slavnému rodákovi pamětní desku. Slavnostní akt proběhne od 14 hodin. Deska bude instalována na budově zámku, kde se dne 26. 11. 1768 hrabě Ferdinand Antonín z Bubna a Litic narodil. Návštěvníci se budou moci podívat do zámku, kde dnes sídlí Státní oblastní archiv, a zúčastnit se vzpomínkové mše. Na podvečer se chystá návštěva Bubnovy hrobky v Horním Jelení.
Svoji účast při této akci přislíbili členové českých a rakouských příslušníků rodiny z Bubna a Litic, zástupci Ministerstva zahraničních věcí ČR, Senátu a Parlamentu České republiky, zástupci švýcarské ambasády v České republice, zástupci ženevské Nadace Jan Masaryk, Asociace Olgy Havlové a spolku Besedy Slovan v Ženevě a další významní hosté.
Vzpomínkovou slavnost na hraběte Ferdinanda připravují také ženevské krajanské spolky Beseda Slovan Ženeva, Nadace Jan Masaryk a Asociace Olgy Havlové. Uskuteční se 6. prosince 2013, tedy v den 200. výročí osvobození Ženevy, v tzv. Kalvínově síni v Ženevě.
Zuzana Tvrzníková
starostka obce Zámrsk