K závěru dospěla rekonstrukce budovy místní nemocnice v Žižkově ulici, v níž je oddělení následné péče. Zřizovatel nemocnice, Pardubický kraj, přistoupil k úpravám v září 2006. Původně se v objektu starém 90 let počítalo se třemi roky prací.

Na rekonstrukci měly přijít peníze tak, aby letos v prosinci práce skončily. Město vyšlo vstříc kraji a finančně pomohlo zkrátit rekonstrukci, takže slavnostní otevření bude již za týden ve čtvrtek.

Modernizace

„Rekonstrukce začala již v roce 1999, postupně se provedla asi třetina zamýšlených prací, jenže peníze nebyly. Pak půjčilo město finance, takže se pracovalo za plného provozu, což znamenalo těžké podmínky pro personál i pacienty. Vyměnilo se a zmodernizovalo, co se dalo, zůstala vlastně jen původní střecha, ale i ta se opravovala,“ sdělil ředitel nemocnice Jan Plachý.
V budově s devadesátkou lůžek se v posledních týdnech provádí výměna předmětů dlouhodobé spotřeby, mj. lůžek, jichž nyní pořídila nemocnice osmadvacet.

Suma narostla

Předpokládané náklady měly dosáhnout 22,4 milionu. Rekonstrukce však odhalila další závady, vyměňovaly se prvky, které již „dožily“, takže se součet nakonec zastavil za všechny roky na částce přesahující 31 milionů. „Vyměnila se původní dřevěná okna za plastová, rovněž tak dveře, objekt je kompletně zateplen, jsou nové rozvody plynu, odpadů a vody, nová elektroinstalace, ústřední topení. Upravili jsme také dvůr a parkoviště u budovy. Připravili jsme žádost o dotaci Evropské unie z NUTS Severovýchod na modernizaci vybavení přístroji.


Vysoké Mýto/ Potřebujeme vyměnit třeba rentgen, ten chceme nový, bude to možná až za rok. Potřebujeme také modernizovat gastro-entroaambulanci a biochemickou laboratoř, ale ještě další vybavení. Tím se zkvalitní základní ambulantní diagnostika pro spádovou oblast vysokomýtské nemocnice,“ pokračoval Jan Plachý. Modernizace by se měla uskutečnit letos a napřesrok za více než devět milionů korun. Nemocnice zajišťuje diagnostickou činnost pro pacienty z Vysokomýtska, zčásti i z Holicka a Chrudimska. Předpokládá, že dotace z EU by uhradila modernizaci z 85 procent, něco by dodal stát a kraj.

(jko)