Začíná druhá vlna vakcinace proti pandemické chřipce A(H1N1). Zdarma se může nově v jednom z osmi vakcinačních center v kraji nechat očkovat každý. Výjimkou jsou děti do tří let. Těhotné ženy a děti od 3 do 17 let musí mít doporučení od lékaře. Ostatní skupiny ne, těm stačí kartička pojišťovny. Na očkování se nevztahuje ani regulační poplatek.

Každý čtvrtek se bude na základě objednání očkovat ve Vysokomýtské a Orlickoústecké nemocnici. V Mýtě mají k dispozici čtyři vakcíny, očkováno tak může být čtyřicet osob. „Zájemci se k nám musí objednat, abychom mohli vytvořit skupinu deseti osob, a tím zužitkovat celou vakcínu,“ uvedla Ctislava Nováková z Vysokomýtské nemocnice s tím, že to není striktní nařízení. Jak dodala, zájemce musí také znát svůj zdravotní stav, případná onemocnění či alergie. „Musím také zjistit, jestli netrpí akutním respiračním onemocněním, jestli nemá teplotu nebo jestli byl očkovaný proti klasické chřipce,“ naznačila běžný postup.

Na možnost vakcinace se podle ní poslední dobou informoval jen jeden muž. Informace se podávají ve všední dny mezi 8. a 14. hodinou na číslech 465 467 211, 732 516 696.

Zájem o očkování v Mýtě nebyl ani v první vlně. Ta se vztahovala na vybrané skupiny pacientů, zdravotnický personál a osoby zajišťující chod státu. V Mýtě se nechala očkovat asi třetina personálu nemocnice.

Stejně dopadla první vlna i v Orlickoústecké nemocnici. Tam platí stejný postup jako v Mýtě s tou výjimkou, že není nutné vytvořit skupinu deseti osob. „Vakcín máme dostatek, vyhovíme každému,“ řekla Deníku Miluše Kopecká, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči. Zájemcům je denně mezi 10. a 14. hodinou k dispozici „infolinka“, a to na čísle 465 710 229.

Procento nemocných s respiračními chorobami narůstá, proto Pardubický kraj doporučuje vakcinaci. „Kraj vychází vstříc občanům a snaží se zpřístupnit vakcinační centra co nejširšímu okruhu lidí, přestože to není naše povinnost,“ vysvětluje radní Markéta Tauberová. Doposud bylo proočkováno 345 lidí, tj. 12,41 procent z plánovaných 2779 osob.

(miš, zr)