Ochránci přírody ze základní organizace Zlatá studánka a Ekocentra Červenka při Základní škole Habrmanova představili na své školní zahradě projekt „Živá zahrada“. Jeho cílem je veřejnosti poradit, jak přizpůsobit zahradu v zimě zvířatům, která žijí v blízkosti lidských sídel a která mohou na zahradách přezimovat. Jejich aktivitu podpořil ČSOP.

Přitom jde ve většině případů o drobnosti, které k tomu mohou napomoci. „Ještěrky a slepýši si zalezou do kamenů, ježek přezimuje na zahradě, kde je vrstvička listí pokrytá dřevem. Na jaře potom zlikviduje všechny slimáky, kteří nám tolik škodí,“ upřesnila učitelka Jana Černá. Na zahradě jsou k vidění různé ptačí budky a krmítka nebo zajímavá budka na přezimování hmyzu, jako jsou vosy nebo čmeláci.

„Živou zahradu“ doplňuje informační tabule. „Lidé se z ní dozvědí, jak vybudovat krmítka a budky pro určité druhy ptáků, s jakými vletovými otvory, jaká jsou úskalí zavěšování budek a čím v zimě zvířata krmit. Obyvateli zahrady jsou zatím dva ježci. Otevřena je vždy přes den, vstup je od gymnázia nebo bránou u restaurace Beseda.
orlicky.denik.cz/zahrada