Areál zatím vlastní stát a když jeho záměry ztroskotaly, nabízí ho k podnikání. První dražba v září žádné rozhodnutí nepřinesla, bývalý pasťák se za 35,6 milionu korun neprodal, na aukci nepřišel žádný zájemce. Druhou dražbu s nižší cenou v tomto týdnu překazil covid-19. „Pokud to aktuální epidemiologická situace dovolí, rádi bychom dražbu uspořádali ještě do konce tohoto roku,“ sdělila mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Michaela Tesařová.

Pro Králíky je využití areálu velmi citlivou záležitostí, nejdřív měli ve městě problémové chovance, kteří dokonce brutálně napadli vychovatele, poté se v Králíkách zvedla vlna nevole proti záměrům ministerstev proměnit areál nejdřív na azylové zařízení, pak na ženskou věznici. Plány padly, nejistota trvá.

„Bojím se, že to koupí třeba nějaký developer a ghetto je na světě,“ obává se jeden z obyvatel příhraničního městečka. Vedení města doufalo, že budovu s areálem, který byl naposledy využíván před šesti lety, bude moct bezúplatně převzít. To však podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových nebylo možné. Další prodleva při řešení areálu nikoho netěší. „Taková je realita,“ podotkl starosta Králík Václav Kubín.

ON-LINE AUKCE BĚŽÍ

Veřejná dražba sice musela být zrušena, on-line aukce nepotřebného státního majetku však běží dál. Zájemci si mohou jejich prostřednictvím koupit různé věci, alei budovy, pozemky nebo dokonce si pořídit domácího mazlíčka. „Další výběrová řízení na prodej nepotřebného státního majetku probíhají formou elektronických aukcí na webových stránkách www.nabidkamajetku.cz. Zájemci se těchto aukcí mohou účastnit bezpečně z pohodlí domova,“ uvedla mluvčí Tesařová.

Komunikace s vítězi aukcí probíhá zejména elektronicky. „Při předávání movitých věcí jsou dodržována veškerá hygienická opatření,“ vysvětlila Tesařová.

Bývalý výchovný ústav v Králíkách je dál na prodej
Za 35 milionů se bývalý ústav neprodal. Cena půjde dolů

Specifickou kapitolou jsou dary zvířat, které byly zabaveny kvůli týrání původním majitelům. Většinou se jedná o koně nebo psy. „I v době nouzového stavu je možné domluvit telefonicky nebo e-mailem jak prohlídky zvířat, kterým úřad aktuálně hledá nový domov, tak i jejich následné předání novému majiteli, samozřejmě za dodržení všech opatření,“ uvedla mluvčí úřadu.

Aktuální nabídka movitých i nemovitých věcí z Pardubického kraje je pestrá. Vyhlášena je například elektronická aukce tiskáren a počítačů ze Svitavska nebo nepojízdné Škody Superb z Kladrub nad Labem. V nabídce zvířat figurují i dva koně z Orlickoústecka. Blek a Brita strádali v nevhodných podmínkách bez krmiva a veterinární péče. V létě byli odebráni původnímu majiteli a zatím jsou umístěni v náhradní péči.

O kyvadlové hodiny byla rvačka

Úřad pro zastupování státu nabízí pozemky či budovy za miliony, ale i drobnosti s hodnotou v řádech stokorun. Nedávno třeba prodával formou elektronické aukce čtyři porcelánové a skleněné broušené misky. Úřad je získal po ženě, která zemřela ve vysokém věku pětadevadesáti let a neměla žádné dědice. Prodaly se za 640 korun. Úspěšná byla elektronická aukce starých dvouzávažových pendlových hodin v zachovalém stavu, které ve stejném případu opět státu připadly jako takzvaná odúmrť. „Nejnižší podání aukční ceny bylo stanoveno ve výši sedm tisíc korun a bylo učiněno 14 příhozů,“ informoval úřad. Kyvadlové hodiny se nakonec vydražily za 8 400 korun.