„Dnešní moderní vakcíny způsobují minimální reakci, jediná kontraindikace je alergie na vejce a kuřecí bílkoviny,“ vysvětlil praktický lékař z rychnovské polikliniky u svatého Havla Zdeněk Princ.

Čeká nás epidemie?

„Nástup epidemické vlny onemocnění lze očekávat v příštích dvou týdnech, nyní dosahuje počet nemocných v ČR v průměru 1220 na sto tisíc nemocných,“ řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Epidemická hranice je přitom dva tisíce lidí. Zdeněk Princ tyto dny léčí denně kolem pěti šesti chřipkových viróz. „Rozhodně je to vzestupná tendence,“ potvrdil Princ, který ošetřuje ve svém obvodě kolem dvouset pacientů. Z tohoto počtu se nechává na Rychnovsku proti chřipce očkovat asi deset procent lidí. Hlavními ohroženými skupinami jsou především děti, lidé se sníženou imunitou, s cukrovkou, kardiovaskulárními nemocemi nebo nádorovým onemocněním a dále osoby starší 65 let. „U těchto lidí může mít obyčejná chřipka v některých případech za následek i smrt,“ uvedl Princ.
Na vakcínu už je pozdě

V této době je už na očkování pozdě, poslední vakcinace provedli lékaři v prvním lednovém týdnu, optimální dobou je říjen či listopad. Plošné očkování zaměstnanců provádí například kvasinská automobilka. Prevencí proti chřipkovému onemocnění je podle lékařů rozumný životní styl, dostatečný přísun vitamínů a dodržování pitného režimu. „Když už na sobě člověk zpozoruje příznaky, měl by být ohleduplný k ostatním, nechodit do kolektivu a nešířit tak nákazu dál,“ upozornil hlavní hygienik Vít.

Dlouhodobé statistiky ukazují, že virem chřipky se každoročně nakazí 33 % obyvatel, z nichž 26 % skutečně chřipkou onemocní. Ze všech nemocných musí být 1 % léčeno v nemocnici. 8 % z hospitalizovaných pacientů nemoci podlehne. Odhaduje se, že celosvětově ročně onemocní závažnou formou chřipky 3 až 5 milionů lidí. 250 000 až 500 000 z nich zemře. V průmyslově vyspělých zemích je nejvíce zemřelých ve věkové skupině nad 65 let.