Komín měl už jednou namále, uvažovalo se o jeho zbourání. Ale zůstal a je neodmyslitelnou dominantou města. „Slouží také jako orientační bod. O obnově nátěru jsme začali mluvit před dvěma lety, loni jsme už měli připravené prostředky, ale blížila se zima, a tak jsme opravu naplánovali na letošní rok,“ uvedl žamberský starosta Jiří Dytrt.

Původně měla prokouknout jen žirafa samotná, ale ukázalo se, že znovu natřít potřebují i červenobílé pruhy pro orientaci pilotů. Komín dostane také speciální nátěr, který zamezí pronikání vody a prodlouží životnost barev. Podmínkou je, že přestane pršet a povrch bude suchý. „Teď už to záleží na počasí. Předpokládáme, že hotovo by mělo být někdy v první dekádě srpna,“ dodal Jiří Dytrt.

Obnova nátěru a další práce město přijdou na více než tři sta tisíc korun.

Komín se žirafou v Žamberku.Zdroj: archiv městaMěl namále

Komín sloužil od roku 1990 do roku 1996 kotelně na spalování uhlí. Po její rekonstrukci byl pro odvod plynových spalin vybudován komín nový, nerezový.

„Komín pozbyl nutnosti. Tenkrát coby zastupitelé jsme hovořili o tom, že komín bude odstraněn. To by nešlo odstřelem, protože je v blízkosti sídliště, v zástavbě. Musel by se rozebrat. Byla vypsána nabídka ve výši jednoho milionu. Nikdo se neozval. Nátěr se nechal vytvořit po roce 2000,“ vzpomíná Jiří Dytrt.

I pro horolezce

Komín slouží jako základna pro mobilní operátory a provozovatele bezdrátových přenosů dat. Vlastník, tedy město, s ním má i další zajímavé plány. Sloužit by mohl jako venkovní horolezecká stěna. Ta by navázala na vnitřní stěnu, kterou v základní škole Nádražní provozuje zdejší Středisko volného času Animo. Horolezečtí adepti zhruba od devíti let se na ní učí základy horolezectví a cvičí se v boulderingu. Záměr už žamberský starosta probíral s odborníkem na horolezecké stěny.

„Máme myšlenku, že by horolezecká stěna na komínu byla pro starší a pokročilé a měla zázemí v tělocvičně,“ dodal Jiří Dytrt. Starosta předpokládá, že v letošním roce město nechá zpracovat projektovou dokumentaci a po konzultaci s místními horolezci vybere nejvhodnější variantu, stěna by pak mohla být vybudována v příštím roce.

Zůstal sám. Sousední komín šel k zemi

Dlouhoňovice Ještě 4. července 2017 stály nedaleko od sebe komíny dva. Jeden při výjezdu ze Žamberka, druhý v Dlouhoňovicích, sousední vsi. Druhého dne v devět ráno se ozvala rána a dlouhoňovický komín šel k zemi. Ze stometrové dominanty se během patnácti vteřin stala hromada suti. Komín v areálu bývalé mlékárny, která byla v provozu jen pár let, musel ustoupit novému. „Do budoucna tu vybudujeme skladovací a balicí centrum pro náš online shop,“ řekl Deníku Richard Meixner, ředitel firmy, která nyní areál vlastní.