Byl netrpělivě očekáván nejen cestujícími, ale také skupinkami, které s sebou přinášely petrolejové lampy a svíčky. Ve vlaku přijíždějícím od moravské metropole totiž brněnští skauti přiváželi Betlémské světlo.
Vánoce nejsou jen o drahých dárcích
„Jsme s českotřebovského skautského střediska Javor, jdeme pro Betlémské světlo. To bude nejdřív u naší vedoucí Jitky Dušánkové, o Štědrém dnu ho pak budeme rozdávat na Starém náměstí,“ prozradili Deníku Ondřej Zelený a Monika Lavičková. Jak se oba shodli, jsou rádi, že se tradice roznášení Betlémského světla udržuje a že je o ni zájem.
Mezi těmi, kdo si pro světlo, které je symbolem naděje a duchovního poselství vánočních svátků, přišli, byli i lanš〜krounští a litomyšlští skauti. „Světlo budu mít nejdřív doma, oheň budeme roznášet po domácnostech, ve středu dopoledne bude lidem k dispozici ve vestibulu radnice,“ uvedl Jiří Novák ze střediska Zubr a Dikobraz Lanškroun. „Pro mne je světlo poselstvím, které se šíří z místa Kristova narození. Je to dobrá zpráva určená všem lidem dobré vůle,“ prohlásil lanškrounský skaut.
Pro betlémské světlo si přišla také Miluše Lorencová z Rybníka u České Třebové. „Nejen, že si světlo vezmu domů a budu ho rozdávat svým blízkým, ale zanesu ho také na českotřebovskou faru, aby si ho mohl kdokoli odnést domů,“ svěřila se Deníku. Zeptali jsme se jí také, jak se dívá na současnou komercionalizaci Vánoc. „Myslím si, že je škoda, když rodiče nevedou své děti k tomu, že Vánoce nejsou jen o těch nejdražších dárcích, ale že jsou především o narození Krista, o lásce, kterou nám dává Bůh a která přišla k nám na zem,“ odpověděla Miluše Lorencová.