Vysokomýtské technické služby do roku 2020 pravidelně osazovaly tři hroby významných lokálních osobností sezónními rostlinkami. „Zpravidla jsme zde vysazovaly obyčejné begónie, které nebyly až tak moc atraktivní pro případné zloděje. I přes to pravidelně část rostlin z hrobů zmizela,“ vysvětlují Technické služby na svém webu.

V minulém roce tedy padlo rozhodnutí, sázet vytrvalé rostliny, avšak ani to nezarazilo některé občany v krádeži. Polovina z této výsadby zmizela. Podle vyjádření členky ekologické komise města Veroniky Gabrhelové je navíc naprosto běžné, že lidé rozkradou výsadbu u ruských hrobu. Letos se tak rozhodli místo nákupu nových květin umístit do míst, které kvůli krádežím zejí prázdnotou, cedulky s nápisem „ukradeno“.

„Doufáme, že budou zlodějům připomínat, jaké se dopouštějí neúcty k zesnulým,“ smutně podotkla Gabrhelová.

Vysoké Mýto však není ojedinělé… Psali jsme také:

V Přestavlkách na Chrudimsku vysázeli čtyři keře, zbyl ale jen jeden. Lidé otrhali i narcisy. Foto: Obec Přestavlky
Na rande s uschlým narcisem. Zloději kradou květiny, na Dubině mizí i celé keře

A stejné chování zaznamenává město také v samotném centru. V letošním roce vznikl například nový záhon na náměstí Otmara Vaňorného. Bystřejším pozorovatelům však po několika málo týdnech neunikla přítomnost několika cedulek oznamující krádeže cibulovin. „Během minulých let lidé odnesli například šest hortenzií ze záhonu na náměstí Přemysla Otakara II., které už z tohoto důvodu ani nedosazujeme,“ pokračovala ve výčtu krádeže městské zeleně Veronika Gabrhelová.

Výsadba pravidelně mizí nejen z hrobu sovětských vojáků, ale také významných lokálních osobností. Město tak do prázdných míst umisťuje cedulky s nápisem 'ukradeno'.Výsadba pravidelně mizí nejen z hrobu sovětských vojáků, ale také významných lokálních osobností. Město tak do prázdných míst umisťuje cedulky s nápisem 'ukradeno'.Zdroj: Město Vysoké MýtoV Masarykových sadech pak někdo utrhl narcisy z trávníků. „My ostatní jsme bohužel mohli vidět pouze listy narcisů, které v trávníku zůstaly. Pravidelně rozkradené či pouze vytahané macešky, letničky, traviny a další rostliny ani nebudeme vyjmenovávat,“ dodala Gabrhelová a zároveň upozornila na to, že veřejné parky a městské záhony nejsou samoobsluha a jejich utrhnutí se nemusí vyplatit. „Zeleň je totiž ve vlastnictví města a pokud někdo poškozuje majetek města, dopouští se přestupku."

Základní škola Bratří Čapků Ústí nad Orlicí
Škola v Ústí pravidly on-line výuky porušila práva rodičů, potvrdila inspekce

Výsadba pravidelně mizí nejen z hrobu sovětských vojáků, ale také významných lokálních osobností. Město tak do prázdných míst umisťuje cedulky s nápisem 'ukradeno'.Výsadba pravidelně mizí nejen z hrobu sovětských vojáků, ale také významných lokálních osobností. Město tak do prázdných míst umisťuje cedulky s nápisem 'ukradeno'.Zdroj: Město Vysoké MýtoA podobné problémy trápí také další města napříč Pardubickým krajem. V Lázních Bohdaneč kvůli obdobnému chování lidí letos také příliš květin nevykvete.

„Zasadili jsme cibuloviny. Měly tam vyrůst krokusy, tulipány a také různé trávy, akorát že nám sazenice lidé vypíchali,“ postěžoval si starosta města Vladimír Šebek, podle kterého městská policie na místo nainstalovala sledovací řízení, z kterého je patrné, že lidé nelenili a ve tři ráno si došli pro vyhlédnuté sazenice. V Přestavlkách na Chrudimsku nechali zmizet čtyři keře, zbyl ale jen jeden. „Dali jsme tam tři nové a doufáme, že si toho budou lidé více považovat. Chceme to tu mít hezké,“ řekla starostka Romana Kroutilová.