Kovová schránka a v ní dobové tiskoviny, pamětní zpráva i zachovalé fotografie - to čekalo na obyvatele Vysokého Mýta v opravované věži.

"Překvapením byla skleněná lahvička se vzkazem, kterou do makovice vložil klempíř, jenž báň vytvořil," vysvětlil ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Nejvýznamnějším nalezeným dokumentem je pamětní listina, kterou sepsal ředitel místního gymnázia Václav Hospodka uložená 10. září 1883. Autor na pěti stranách popisuje situaci ve městě i v zemi, zmiňuje tehdejšího panovníka Františka Josefa I. nebo architekta a konzervátora památek Františka Schmoranze. Hospodka také zdůraznil postupné zrovnoprávňování Čechů a Němců, například na pražské univerzitě.

Listina se rovněž rozepisuje o vysokomýtském gymnáziu, o umístění pluku číslo 98 ve městě roku 1882 a o významných osobnostech města.

Hana Šolcová promluvila za neočkované hasiče během konference iniciativy Chcípl pes.
Odmítáme povinné očkování a není nás málo, tvrdí vysoce postavená hasička

Některé zachytily vložené fotografie. Na nich je zobrazen také Jan Bedřich Tůma, dále městští radní, otec známých bratrů Jirečkových Josef, zakladatel místního muzea Karlouš Richtera nebo literát a pedagog Alois Vojtěch Šembera. Některé snímky také ukazují pohledy na Vysoké Mýto.

Nálezy rozšíří sbírky regionálního muzea. Kopie objevených dokumentů, k nimž se připojí materiály ze současné doby, se vrátí zpět do opravené makovice.