V říjnu má být jedné noci vidět všech pět planet pozorovatelných pouhým okem. Na večerní obloze bude vidět Venuše, Mars a Saturn, zatímco na ranní obloze bude Merkur a Jupiter, řekl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan
Leden bude patřit například kometě C/2013 US10 Catalina, která bude 17. ledna nejblíže k Zemi a do konce ledna se bude pohybovat mezi Velkým vozem a Malým vozem. „Kometa je na horách v dobrých podmínkách na hranici pozorovatelnosti okem, malý dalekohled na ni postačí, ukáže její dva chvosty," řekl mluvčí.

Již v těchto dnech mohou podle něj lidé sledovat planety Jupiter, Mars, Venuši a Saturn na ranní obloze dobře seřazené na ekliptice. Jde v podstatě o zdánlivou dráhu, po které se během roku pohybuje Slunce po obloze. Nejjasnější je Venuše jako jitřenka. „V sobotu 9. ledna ráno, došlo k těsné konjunkci Venuše se Saturnem. Obě planety se tak ocitly v jednom zorném poli dalekohledů," uvedl ve středu Pavel Suchan.

Zatímco Venuše je v lednu jitřenkou, koncem roku se objeví na večerní obloze jako večernice. Březen bude patřit největší planetě sluneční soustavy Jupiteru. Ten se 8. března bude nacházet v opozici se Sluncem a bude ho možné pozorovat celou noc.
Nejlepší pozorovací podmínky tohoto roku pro planetu Merkur nastávají v dubnu. Spatříme ho v polovině měsíce večer nad západním obzorem. Květnová obloha bude patřit Marsu. Na obloze ho bude možné pozorovat po celou noc, protože na 22. května připadá jeho opozice se Sluncem.

„Třetího června nastane opozice Saturnu se Sluncem a nejlepšími podmínkami pro pozorování této nejkrásnější planety sluneční soustavy se tak završí letošní planetární přehlídka," popsal Suchan.

Tím nejvelkolepějším hráčem na obloze roku 2016 bude podle Suchana planeta Merkur, která je ke Slunci nejbližší. Přechod Merkuru před Sluncem je viditelný zhruba čtrnáctkrát za století. Nastane letos 9. května. Naposledy ho Češi pozorovali v roce 2003, příští nastane 11. listopadu 2019. „Ten letošní budeme moci pozorovat téměř v celém průběhu. Začne krátce po poledni vysoko nad jižním obzorem a budeme ho moci pozorovat do západu slunce," dodal Suchan.

Jediné viditelné zatmění, polostínové zatmění Měsíce nastane 16. září. Dobré podmínky pro pozorování planet pak nabídne říjen, v jedné noci jich bude viditelných hned pět. Oblohu také zpestří dva početné meteorické roje. Známější jsou Perseidy, jejichž maximum připadá na 12. srpna ve 14 hodin, a tak v nocích z 11. na 12. a z 12. na 13. srpna bude vidět nejvíce meteorů. Meteorický roj Geminidy má maximum 14. prosince.