Rtuť teploměru se konečně vyhoupla do „červených čísel“, a tak to vypadá, že by letošní zimě, překvapivě bohaté na sníh, mohlo konečně odzvonit. Jeden problém tedy silničáři mají v podstatě za sebou, i když je stál mnohem více soli a posypového materiálu, než čekali. Druhý je ale teprve před nimi. Většina komunikací je ve velmi špatném stavu a plná výtluků. Zbude dost financí na opravu silnic?

Odstraňovali rozbředlý sníh

Letošní mimořádná zima strčila dvě předešlé hladce do kapsy, bilancoval Roman Vodička z ústeckoorlické filiálky Správy a údržby silnic Pardubického kraje. A hned na začátku upozornil, že práce mají jeho kolegové ještě stále dost: „Tento týden je ve znamení výrazné oblevy, kdy nám ujeté vrstvy na silnicích rozbředly. Od pondělí jsme tedy měli plné ruce práce s jejich odstraňováním. Teď už máme v nižších a středních polohách silnice v podstatě holé, v těch vyšších ještě leží ujetá vrstva krytá posypem.“

Vodička také podotkl, že zimní údržba ještě zdaleka nekončí a řidiči by měli být na svých cestách maximálně opatrní. „Před námi je ještě konec února a březen, který umí také pořádně potrápit, stejně tak začátek dubna,“ dodal.

Dejte pozor na „jámy na mamuty“!

Opatrnost je ovšem na místě i z dalšího důvodu. Silnice jsou sice sjízdné, ale plné výtluků. A Roman Vodička přiznal, že s opravou to bude letos podstatně složitější. Peněz na silnice, jež nejsou už dlouhodobě v příliš dobré kondici, se nedostává. Se záplatováním se navíc začne pravděpodobně až ke konci dubna, kdy bude k dispozici teplá obalovaná směs.

„Musíme si přiznat, že na silnicích se průběh letošní zimy podepsal, jejich stav je velice špatný a teď přijde jedna z nejhorších sezon. V letošním roce nás čeká velká práce a bude komplikovaná tím, že hodně prostředků jsme vyčerpali v zimě. Už teď tedy víme, že objem financí na letní práce bude menší,“ přiznal silničář Vodička. Pozastavil se také nad nyní často diskutovanou možností, kdy řidiči vymáhají po kraji finanční náhradu za poškození svých vozidel: „O stížnostech zatím nevím, ale prezentace problému v médiích není úplně jednoznačná a přesná. My jsme zodpovědni za škodu, která vznikne řidiči kvůli neoznačenému výtluku. A my se snažíme v této době všechny silnice značit. Navíc řidiči jsou povinni přizpůsobit jízdu stavu vozovky. Nabádám je k maximální opatrnosti.“

JAN POKORNÝ