Ve čtvrtek 18. listopadu ráno došlo k explozi recyklační linky na ekologickou likvidaci autovraků. Na místo se dostavili nejen policisté i hasiči. Po výbuchu nikdo nebyl zraněn a podle generálního ředitele společnosti Romana Filipa ani ohrožen na životě.

„Technické a bezpečnostní parametry jsou dimenzovány tak, aby při podobných událostech nemohlo dojít ke zranění osob a byl minimalizován vliv na životní prostředí,“ uvedl Filip, který zároveň ujistil, že společnost poskytuje plnou součinnost vyšetřujícím orgánům.

Psali jsme již:

K explozi došlo 18. listopadu krátce po půl deváté ráno.
Posun ve vyšetřování výbuchu v Mýtě: Mnohem větší škoda a několik verzí příčin

Věcí se tak v současnosti zabývá policie. Nyní čeká na odborná vyjádření a znalecké posudky pyrotechnické služby a hasičů.

„Věc se má tak, že policisté v den výbuchu zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti,“ vysvětlila policejní mluvčí Markéta Janovská. Podle starších informací mělo dojít k výbuchu ve ventilátoru linky na drcení kovového odpadu.

ŠKODA NA MAJETKU

V den výbuchu se na místo dostavil vyšetřovatel hasičů. Ve spolupráci se zástupci společnosti provedl ohledání místa události a zjistil, že výbuch značně poškodil právě recyklační linku. Původně odhadovaná škoda 30 milionů tak bude zřejmě mnohem vyšší.

Ilustrační foto
V Mýtě došlo k výbuchu na recyklační lince. Škoda se odhaduje na 30 milionů

„Je velmi pravděpodobné, že po obhlídce recyklační linky výrobcem bude vzniklá škoda ještě mnohem vyšší, protože tato moderní a vysoce sofistikovaná linka je v České republice pouze jedna jediná a byla postavena na zakázku a dle požadavků společnosti Recycling – kovové odpady. Hodnota celé recyklační linky je přes tři sta milionů korun,“ uvedl Vašák.

Recycling - kovové odpady, a.s. se ve svých prostorách zaměřuje na ekologickou likvidaci autovraků a kovového odpadu.

Společnost zároveň ujistila veřejnost, že během exploze nedošlo k znečištění ovzduší. „Nedošlo k žádnému negativnímu vlivu na životní prostředí,“ zmínil Filip. Podle ředitelství firmy je zařízení, které nehodu způsobilo ve zkušebním provozu. „Jde o zcela špičkové zařízení, které splňuje nejpřísnější kritéria s ohledem na životní prostředí i ochranu zdraví.