Zásadní stavbou pro Vysoké Mýto je stavba dálničního obchvatu, která začala už vloni v listopadu. Šest kilometrů dlouhý dálniční úsek mezi Vysokým Mýtem a Džbánovem má být hotový na konci roku 2025. Vysoké Mýto čekají dva perné roky, než bude silnice postavená.
„Musíme to vydržet ještě dva roky, jiné řešení není. Nám je jasné, že ta doprava se teď ještě zhorší, začnou stavební práce, nastanou uzavírky, objížďky. Někteří řidiči budou chtít problémy objet městem nebo okolními vesnicemi,“ řekl starosta Vysokého Mýta František Jiraský.
Součástí stavby dálničního úseku mezi Vysokým Mýtem a Džbánovem je jedenáct mostů, dvě mimoúrovňové křižovatky a 3,2 kilometru protihlukových stěn. Obchvat Vysokého Mýta bude financovaný ze státního rozpočtu a z evropských fondů, vysoutěžená cena činí 1,8 miliardy korun. Postaví ho sdružení firem Eurovia CS, M-Silnice a Stavby mostů.
Další důležitou stavbou na Orlickoústecku bude i dálniční tunel Homole na úseku budoucí dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Výběrové řízení na zhotovitele náročné stavby ještě není uzavřené, ale samotná stavba má začít už letos. Tunel se bude se skládat ze dvou tubusů, pravý má být dlouhý 570 metrů a levý 525 metrů. Odhadovaná cena je zhruba 2,5 miliardy korun. Právě proto, že se jedná o komplikovanou stavbu, není tunel součástí dálničního úseku Ostrov – Vysoké Mýto. Povede pod silnicí I/17 mezi Chrudimí a Zámrskem pod vrchem Homole, asi kilometr od kruhové křižovatky u Zámrsku na pětatřicítce. Pokud vše půjde podle plánu, řidiči by tunelem měli jezdit od roku 2026.
Projekty za miliony mají připravená i města a Pardubický kraj. Jedním z největších projektů v Ústí nad Orlicí bude letos stavba ateliérů Střední školy uměleckoprůmyslové v areálu Perla. Jedná se o investici za 228 milionů korun. Nová budova zlepší zázemí krajské střední školy v Ústí nad Orlicí.
„Naším hlavním cílem je přesunout ateliéry pro praktickou výuku ze stávajících prostor ve Špindlerově ulici, které nevyhovují stávajícím potřebám školy a dalšímu rozvoji. Ostatní učebny zůstanou ve druhém objektu školy v Zahradní ulici,“ uvedl radní pro oblast školství Josef Kozel.
V nové budově školy vzniknou učebny, dílny, ateliéry a zázemí pro výuku uměleckých oborů textilní výtvarnictví, užitná fotografie a média, průmyslový design, modelářství a návrhářství oděvů, grafický design a pro obor obalová technika. „Součástí objektu budou také počítačové učebny a nezbytné zázemí pro studenty a pedagogy,“ dodal Kozel. Na přestavbu brownfieldu v centru Ústí nad Orlicí bude kraj čerpat evropské dotace, a to až okolo 150 milionů korun.
Opuštěný areál chtějí přestavět také v České Třebové. Před deseti lety ztichly budovy svářečské školy. Před lety objekt získalo město a právě tady vznikne nová českotřebovská knihovna. Město požádalo o dotace na rekonstrukci areálu a obě získalo, takže záměru nic nestojí v cestě a zastupitelé s ním počítají na letošní rok. Jedná se o investici za 140 milionů korun. Z toho má dotace pokrýt 85 milionů.
"Od vedení knihovny víme, že současná budova nesplňuje požadavky potřebné pro poskytování kvalitních knihovnických služeb našim občanům. Objekt v ulici Smetanova není bezbariérový a částečně jej využívá komerční subjekt, což přináší stísněnost prostorů. Knihovna by neměla být jen místem, kam občané zamíří za výpůjčkou knih, ale také přirozeným prostorem setkávání a dalších vzdělávacích i společenských akcí. Tuto úlohu se vedení knihovny snaží plnit i v současných prostorách, ale jedná se z velké části o provizorní a improvizované řešení,“ odůvodnil potřebu přestěhovat hlavní budovu knihovny starosta Zdeněk Řehák.
To ve Vysokém Mýtě mají velký projekt rozjetý už z minulého roku. Zásadní investicí roku 2024 ve Vysoké Mýtě je dostavba smuteční síně u městského hřbitova. Stará síň šla už v roce 2022 k zemi, protože měla narušenou statiku, poškozenou střechu a nevyhovovala současným standardům. Nová síň má připomínat třešňový háj. Nová budova má kruhový půdorys, bude lemovaná třímetrovou zdí, aby zaručila klid pro pozůstalé. Původní plán byl otevřít novou smuteční síň už v roce 2023, ale práce se protáhly a také prodražily.
„Na letošní rok máme v rozpočtu vyčleněno 90 milionů korun. Další čtyři miliony bude stát dokončení kolumbária a úpravy prostoru za hlavní hřbitovní bránou,“ sdělil místostarosta Vysokého Mýta Martin Krejza. Celkové náklady na stavbu síně činí asi 110 milionů korun. Projekt řeší nejen samotnou síň, ale i celé její okolí s návazností na hřbitov, parkové úpravy, úpravu parkovacích míst nebo zeleně. Ze staré márnice vzniknou veřejné toalety.