Návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní jistě vítají i starostové v našem regionu, přestože se s jeho přesným zněním zatím nesetkali.

Jak to vidí děti?

„Pokud si obce polepší, bude to jen dobře. Často spravují stejně velká území jako město, stejně dlouhý vodovod, kanalizaci, osvětlení a další věci, které vyžadují nezanedbatelné náklady na údržbu. Dosud byly rozdíly obrovské, na úrovni šestinásobku při přepočtu peněz na počet obyvatel. Pro malé obce jsou dosavadní rozpočty likvidní. Dám příklad: když se ve škole dětem položí otázka, jaký je rozdíl mezi vesnickou školou a městskou, pak řeknou, že vesnická škola má horší vybavení, je chudší a nemůže si tolik dovolit. I děti tyto rozdíly vidí. Pochopili to i v západních zemích, kde rozpočty obcí posílili. Aby vůbec někdo v horách zůstal, udržoval krajinu a hospodařil na ní,“ reagoval na zprávu Miroslav Stejskal, starosta Výprachtic.

Podle něj by se mohlo v případě obce o velikosti Výprachtic, tedy necelé tisícovky obyvatel, jednat o nárůst deseti procent rozpočtu, což je asi šest set až sedm set tisíc korun. Jde však o to, jak se k novele zákona postaví parlament, který je složený hlavně z poslanců bydlících ve městech.

„Jsem spokojený i jako člen Sdružení místních samospráv České republiky, které bojuje o rovnoprávnost mezi malými a velkými obcemi. Dosud jsou na tom malé obce ´bity´ proti městům. Lidi žijí i v obcích a musí mít zařízení sloužící kultuře a další potřeby. Přesnou představu o tom, co to přinese, sice nemám, ale myslím si, že si polepšíme. Každá koruna je na malé obci znát. Tady se nehraje s miliony, ale pouze s tisícikorunami,“ poznamenal Antonín Jedlička, starosta Řetové, vesnice o téměř sedmi stovkách obyvatel.