Čeká je asistence u volebních komisí v případech, že bude třeba zajíždět s přenosnou volební urnou zejména za seniory a zdravotně hendikepovanými voliči, v ojedinělých případech přivezou i některé méně pohyblivé občany k volební místnosti.

„Čeká nás samozřejmě kontrola volebních místností jak v průběhu voleb, tak i kontrola jejich řádného uzavření, aby nedošlo v nočních hodinách k jejich narušení, které by mohlo negativně ovlivnit průběh voleb. Režim kontrol je z pochopitelných důvodů nepravidelný,“ informoval včera Orlický deník velitel ústecké městské policie Martin Faltus.

Žádná mimořádná opatření ale městští strážníci nechystají. Ve službě bude běžná dvoučlenná směna. Jak Martin Faltus, který je městským policistou už řadu let, tvrdí, doby, kdy docházelo u voleb k nějakým excesům, jsou už dávno pryč. „Na rušivé momenty jsme sice narazili, ovšem to už je opravdu hodně let zpátky. Bylo to začátkem devadesátých let, kdy se objevovaly případy, že někteří z voličů přišli k volbám podnapilí, působili rušivě a museli být z volebních místností vyvedeni.

Postupem času se ale přístup lidí k volbám změnil, řekl bych, že se ´zkulturnil´, lidé jsou umravnění,“ tvrdí Martin Faltus. Jak dodává, podle jeho názoru lidé, s nimž byly před lety u voleb problémy, dnes už volit nechodí. „Možná v nich tehdy zbyl ještě z předlistopadových dob určitý pocit povinnosti k volbám chodit, a tak přišli, i když se před tím ´posilnili´. Voličů ale během dalších let ubývalo, takže podle mého teď chodí volit spíš jen ti slušní. Volby jsou v Ústí už řadu let bez problémů, věřím, že to tak bude i letos,“ uzavřel.