Při hodnocení průběhu výměny se nyní ovšem ukázalo, že celkově patnáct procent obyvatel přihlášených k trvalému pobytu nevyužilo nabízené příležitost pořídit si bez poplatků platné doklady.

Kolik se výmění?

Výměna se týkala sedmi vesnic z okresů Chrudim a Pardubice, z toho pěti z Chrudimska. Městský úřad Vysoké Mýto, fungující ve správním obvodu obce s rozšířenou působností pro čtyřicítku okolních obcí, připravil „jízdní řád“ výjezdů do vsí pro úředníky, kteří pomohli obyvatelům, jež měli zájem, s vyplněním žádostí o nové doklady. O něco později zase z Vysokého Mýta dovezli průkazy do vesnic. Povinná výměna se týkala 1324 lidí, vyřízeno bylo 533 průkazů, někteří požádali přímo na vysokomýtské radnici. Řada lidí si však zřejmě nevyměnila doklady vůbec, na uvedeném počtu se pravděpodobně podílí celá sedmička sídel. Po sestavení jmenovitých seznamů bude vysokomýtský městský úřad ve spolupráci s obecními úřady opět vyzývat obyvatele, jichž se výměna týká, aby si pořídíli nové doklady.

Opět bez placení

Výměna se prováděla v Nových Hradech, Leštině, Řepníkách, Vinarech, Stradouni, Týnišťku a Radhošti. „Někteří obyvatelé byli dlouho nemocni, jiní jsou studenty. U nás se konala výměna poměrně klidně, nevím přesně, o kolik lidí, kteří si průkazy nevyměnili, by u nás šlo,“ poznamenal starosta Řepníků Jiří Chytil. Na počtu těch obyvatel, jež si dosud nevyměnili doklady, se pravděpodobně projevila negativní nálada, neboť si někteří vyměňovali „občanky“ například před dvěma lety. Jak dodala Marie Lněničková z vysokomýtské radnice, „teď se tím nahoře ale nebude nikdo zabývat, my se budeme snažit působit na tyto obyvatele, aby si doklady přece jenom vyměnili. Navíc to bude znovu bez poplatků.“