Tytam jsou doby, kdy bylo dle písmena na státní poznávací značce jasně vidět, z kterého kraje řidič je. Ministerstvo dopravy od ledna zavedlo dlouho diskutovanou novinku – státní poznávací značky na přání. Zatímco ale v Praze, Ostravě či Plzni stáli lidé na „espézetky" frontu, na Orlickoústecku zájem nebyl tak masový.

Devatenáct žádostí

Nejvíce žádostí za první dva pracovní dny letošního roku eviduje Městský úřad v Lanš-
krouně, který jich přijal šest, o jednu žádost méně zaznamenali v Ústí nad Orlicí. „Většinou šlo o přezdívky nebo o název firmy," upřesňuje vedoucí ústeckoorlického odboru dopravy Marcel Klement. „My zatím máme jednu žádost, pán se byl ptát už mezi svátky a s žádostí přišel hned v pondělí," říká vedoucí odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Králíkách Miroslav Macháček s tím, že ale zaznamenal další poptávku lidí, kteří se svými žádostmi přijdou.

Co na to čtenáři? Reakce občanů na tuto novinku ministerstva dopravy jsou rozporuplné. Zatímco někteří po novince chňapli a hned v pondělí zamířili na svůj příslušný úřad, kde vybrali nejlukrativnější značky, jiní státní poznávací značku na přání považují za zbytečnost. „Radši těch deset tisíc přidám k penězům na dovolenou," přiznává hned několik čtenářů v internetových diskuzích. „Já jsem rád, když za rok našetřím na bazarové auto, na takové krávoviny už mně nezbyde," přidává se čtenář v diskuzi na Deník.cz.
Jaký názor na „espézetky" na přání máte vy? Napište svůj názor do diskuze i Vy.

Žádný z úřadů na Orlickoústecku se však s kuriozitami nesetkal. „Šlo o kombinaci čísel a písmen, která pro žadatele něco znamenají, avšak nám nic neřeknou," říká k jediné žádosti evidované na českotřebovském úřadě vedoucí odboru dopravy Tomáš Hájek. V Žamberku na úřadě řešili dvě žádosti a ve Vysokém Mýtě čtyři.

Ostré podmínky

Nutno podotknout, že značky na přání nejsou zrovna levnou záležitostí. Za jednu značku s textem na přání zaplatíte pět tisíc korun a na auto potřebujete značky dvě. Podmínkou je splnění stanovených kritérií. Žádosti o novou „espézetku" na přání přijímají obecní úřady s rozšířenou působností, na Orlickoústecku se to tedy týká šesti měst. Současně však místo podání musí souhlasit s místem registrace dopravního prostředku, na který budou značky umístěny. „Z žádosti musí být patrné, kdo ji podává, čeho se týká a co navrhuje. Fyzická osoba uvede na žádost své jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. Právnická osoba potom uvede svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo osob a adresu sídla. Žádost musí dále obsahovat znění vámi požadované značky na přání," uvádí oficiální materiál, vydaný ministerstvem dopravy speciálně k této problematice.

Osm znaků pro auto

Značka na přání může být libovolná, musí však splňovat požadovaný počet znaků – osm znaků pro osobní či nákladní automobil, sedm znaků pro motocykly a pět znaků pro mopedy. „Značka musí obsahovat minimálně jedno číslo, nesmí být tedy složena pouze z písmen," radí ministerstvo, které současně pro snadnou zaměnitelnost vyloučilo některá písmena, a to G, CH, O, Q a W. Na značku na přání také není možné dát slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu či xenofobii, speciální znaky, například minus či hvězdičku a vyloučeny jsou také zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů apod. (zkratky využívané ve veřejné správě – např. PČR, HZS, MDCR apod.). Nově získaná značka s textem na přání je pak přenositelná, vždy ale může být použita pouze na jedno vozidlo.

Kdo ale zrovna po ruce nemá finanční hotovost a bojí se, že mu jeho nápad někdo „vyfoukne", značku si může na tři měsíce zarezervovat. „Konečné posouzení a schválení textu značky na přání bude na rozhodnutí příslušného úřadu. Registr vozidel zároveň pohlídá, aby nebyly vydány dvě totožné značky na přání," upozorňuje ministerstvo.

Fantazii řidičů a majitelů aut, motorek či mopedů při tvorbě značky se meze nekladou, ty „nejlepší" značky už jsou však obsazené. A po českých silnicích bude jezdit i FANT0MAS.

Od ledna platí nové značky. Pozor na žáby i bezpečný odstup

Kromě „espézetek" na přání přinesl leden další novinky. Jednou z nich je například i změna ve výkladu značky Zimní výbava, kterou najdete i na silnicích Orlickoústecka. Značka až dosud platila pouze v období od 1. listopadu do 30. března, nově však platí celoročně. „Tam, kde se dopravní značka objeví, zůstává nadále povinnost užití zimních pneumatik za každého počasí, tedy i v případě příznivých klimatických podmínek," potvrzuje ministerstvo. Od letoška platí i některé nové dopravní značky.

Od ledna platí nové značky.

Pozor, žáby!
Značka upozorňuje na výskyt určité zvěře na silnici, může na ní být třeba žába, prase nebo kůň. Novinkou jsou i značky upozorňující na jezdce na populárních vozítkách seg-
way.

Pozor, nábřeží!
Výstražná značka bude umístěna všude tam, kde úsek silnice vede na nechráněné nábřeží nebo na břeh vodní plochy a řidičům i jejich autům tak při nepozornosti hrozí koupel ve vodě.

Dbejte na bezpečný odstup!
Podle statistik ÚAMK může za více než polovinu dopravních nehod nesprávný způsob jízdy, kam patří i dodržení bezpečného odstupu. Odborníci radí dodržovat pravidlo dvou sekund.