Město jim vyšlo vstříc nejen s hlasováním, ale i s uspořádáním odborného semináře.

Obyvatelé místní části České Třebové do konce března rozhodnou, jestli v obci chtějí obří větrnou elektrárnu, nebo ne. Ačkoli se o záměru mluví už dlouho, teprve nedávno se místní začali bouřit, a dokonce založili sdružení, které „monstrum“ odmítá. Na veřejném hlasování o větrníku se Skuhrovští domluvili se starostou České Třebové Jaroslavem Zedníkem při pondělním setkání ve Skuhrově. „Bude to de facto anketa. Její podmínky si dohodne město s osadním výborem,“ informoval Karel Honl, vedoucí právního odboru českotřebovského městského úřadu.

Lidé dostanou potřebné informace


Hlasování bude předcházet odborný seminář. „Občané si vyžádali, že chtějí technické informace o zamýšleném projektu,“ potvrdil Karel Švercl, vedoucí odboru rozvoje města a investic.

Lidé se bojí především hluku. Elektrárna, jejímž investorem by byla městská společnost Teza, by stála 840 metrů od posledního domu. „Větrnou elektrárnu nechci, je moc blízko obydlí. Hluková studie není nejspíš přesná. Normálně by se měla stavět dva, tři kilometry od obydlí,“ uvedla mladá žena, která si nepřála uvést jméno. „Já bych byla i pro, kdyby elektrárna stála kousek dál, ne tak blízko vesnice. Měla bych ji přesně před očima,“ řekla Jana Smolová.

Věří, že místní možnosti využijí

Tomáš Broulík, předseda osadního výboru, očekává, že hlasování se zúčastní nadpoloviční většina voličů. „Je nás tady 220, myslím, že zhruba stovka lidí přijde. Na besedě bylo taky kolem osmdesáti lidí, takže myslím, že přijdou i hlasovat,“ domnívá se. Zatím však nedovede odpovědět na otázku, co by se stalo, kdyby potřebný počet lidí hlasovat nepřišel. Je totiž možné, že lidé, kteří bydlí na druhém konci vesnice, hlasovat nepůjdou. „My jsme tady v dolíčku krytí, takže nám to nevadí a rušit nás to nebude. Hlasování spíš necháme být,“ řekla Helena Serinková.

Za větrnou elektrárnu by měla městská společnost Teza zaplatit 90 milionů korun, splácet ji hodlá tři roky. Poté by měla do městského rozpočtu přinášet pět milionů korun ročně, s návratností investice se počítá do sedmi let. Životnost elektrárny je 25 let. Projekty už stály 300 tisíc korun. Díky výnosům z větrné energie slibuje město místní části ročně příspěvek 800 tisíc korun na investice, nyní dává polovinu.

(čtk, miš)