Společnost Eurovia si může k pěti krajům, ve kterých loni získala dlouhodobé smlouvy na zimní údržbu, přidat další. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) po měsících průtahů uzavřelo s konsorciem Eurovia-Sovis osmiletou smlouvu na údržbu dálnic a silnic v Pardubickém kraji. Smlouva byla uveřejněná v registru. Zakázka má hodnotu 523,6 milionu.

Soutěž se opakovala

Eurovia a Sovis přitom nenabídly nejnižší cenu. Zhruba o pět milionů levnější byl druhý účastník soutěže, konsorcium firem Eltodo a Prostor. Jeho nabídku také Ředitelství silnic a dálnic původně vyhodnotilo jako nejvýhodnější. Eurovia se ovšem obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který následně výběr nejvhodnější nabídky zrušil a nařídil opětovné posouzení kvalifikace uchazečů.

Nově ustavená komise pak Eltodo a Prostor vyřadila, údajně pro nedostatečně doloženou kvalifikaci dispečerů. To vyřazení uchazeči odmítli a zamířili rovněž k antimonopolnímu úřadu, který ale z formálních důvodů odmítl zahájit správní řízení, nevydal předběžné opatření a posléze zamítl i rozklad.

Žaloba nic nezmění

Eltodo a Prostor proto podaly správní žalobu, potvrdil výkonný ředitel Eltoda pro obchod a marketing Marat Saber. Žaloba už ale na přiklepnutí zakázky Eurovii nic nezmění.

Pardubický kraj byl jediný, kde se nepodařilo dotáhnout tendry (vypsané už v roce 2016) do konce před letošní zimou. ŘSD proto bez soutěže uzavřelo provizorní smlouvu s Eurovií na rok za 87 milionů, smlouvu lze ale zkrátit v případě uzavření tendru, což nyní nastalo.

(zdroj: zdopravy.cz)